Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921. |
|
I. volební období. |
3. zasedání |
3053.
Odpověď
ministra sociální péče
na interpelaci poslanců Rud. Laubeho, Al. Tučného, Zeminové a spol.
o hrozící stávce úředníků a zřízenců velkostatkářských z toho důvodu, že zaměstnavatele zrušili dne 17. února 1921 kolektivní smlouvu, ujednanou s nimi dne 19. května 1920 (tisk 1774).
Intervence při úpravě pracovních poměrů zaměstnanců zemědělských spadá do působnosti ministerstva zemědělství. Ministerstvo sociální pece jsouc si vědomo tohoto stavu, odhodlalo se pouze na důtklivou žádost ťSvazu úředníků a zřízenců velkostatkůŤ, kteří poukazovali na neblahý vliv změněného stanoviska organisací zaměstnavatelů ve příčině uznání, resp. udržování směrnic pro kolektivní platovou úpravu dne 19. května 1920 mezi organisacemi obou stran sjednaných účastniti se jednáni do té doby, dokud věc nepřevezmou povolané úřady.
Za účelem náležité úpravy služebních a hmotných poměrů řečených úředníků a zřízenců svolána porada zájemníků na den 22. března 1921, které zúčastnilo se svými zástupci ministerstvo zemědělství a státní pozemkový úřad. Jelikož porada nebyla obeslána zástupci všech svazů zaměstnavatelů a zástupci svazů zúčastněných, zdůrazňovali nutnost, aby shora zmíněné směrnice, které jsou po mnohé stránce nejasné a různý vyklad připouštějí, byly především důkladné revisi podrobeny, nebylo lze docíliti dohody. Zástupci zaměstnanců, kteří kladli hlavni váhu na to, aby směrnice byly závazny pro všechny zaměstnavatele a aby jejich platnost byla zákonem zabezpečena, neodporovali návrhu zástupců zaměstnavatelů na revisi směrnic a požádali, aby ministerstvo zemědělství se státním pozemkovým úřadem a ministerstvo sociální péče navázalo jednáni s oběma stranami o podkladu pro urovnáni platové úpravy za tím účelem, aby sjednaná dohoda vybavena byla dostatečnou exekucí. Přítomní zástupci svazů zaměstnavatelů projevili ochotu jednáni se zúčastniti. Záležitost byla postoupena ministerstvu zemědělství, jež se podjalo k žádosti obou stran zájemníků a se souhlasem státního pozemkového úřadů, jakož i zdejšího ministerstva obtížného úkolu stanoviti nové směrnice pro úpravu služebních poměrů a požitků úředníků a zřízenců na velkostatcích.
Jednání s organisacemi zaměstnanců a zaměstnavatelů, jež sice vyžadovalo vzhledem na přechodnost hospodářské situace a na složitý organismus odborového zastoupení interesentů delšího času, skončilo již s úspěchem.
Výnosem ministerstva zemědělství ze dne 18. července t. r. č. 39.933-Vb-1921, byla pak vydána požadovaná směrnice pro úpravu služebních poměrů a platů úředníků a zřízenců na velkostatcích, vypracovaná ve shodě s oběma stranami zájemníků.
Že by situace, jak v interpelaci se uvádí, byla následkem výpovědi loňských směrnic zaměstnavatelů přímo katastrofální, není zcela případno, jelikož zaměstnavatelé dle údaje jejích organisací v mezidobí, t. j. až do sjednání nových směrnic ponechávají úředníkům a zřízencům, třebas směrnice byly vypovězeny, posavadní jejich požitky.
Již nyní však nutno zdůrazniti, že směrnice takové, jak již z pojmu samého jest zřejmo, nemohou býti vzhledem k povaze věcí nikdy všeobecně závaznou normou, nýbrž že mohou působiti jen svou vnitřní hodnotou pro obě strany a že muže jejích všeobecná platnost býti sjednána jen vlivem organisací na jejích členy.
Ministerstvo zemědělství, jakož i ministerstvo sociální péče vynaloží zajisté i nadále všechen svůj vliv za účelem vyrovnávání protiv mezi oběma stranami, zejména pokud jde o nejdůležitější záležitost úpravy požitků, v kterémžto směru možno očekávati žádoucí účinek od zamýšlené reorganisace smírčích komisí pro záležitosti shora uvedených zaměstnanců.
V Praze dne 10. září 1921.
Ministr sociální péče:
Dr. Gruber, v. r.