Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období

3. zasedání


3036.

Odpověď

správce ministerstva pro zásobování lidu

na interpelaci poslanců V. Johanise, Jar. Marka, J. Pociska a soudr.

o lichvě masem, obilím, moukou a jinými předměty životní potřeby (tisk 2795).

Že zavedení volného obchodu obílím, moukou, masem a i jinými potravinami přinese zvýšení cen těchto potravin, bylo možno očekávati. Rovněž i toho bylo se nadití, že nesvědomité živly využijí poskytnuté volností, aby požadovaly přemrštěné ceny za potraviny ty.

Těmto výstřednostem čeliti jest lichevním orgánům.

Ministerstvo pro zásobování lidu, když počaly se množiti stesky na předražování masa, opatřilo úředním orgánem přímo na mimopražském trhu nákup celé partie různorodého dobytka, který byl na ústředních pražských jatkách za úřední kontroly poražen, načež provedena přesná kalkulace ceny masa.

Celá kalkulace byla uveřejněna tiskem, aby jednak veřejnost byla informována, jednak aby lichevní orgány i za volného obchodu dobytkem a masem měly vodítko pro posuzování otázky, jaké rozpětí cen živého dobytka a cen masa v drobném prodeji jest přiměřeno a kdy jest zakročiti dle zákona o stíhání lichvy.

Stejně tak možno jedině podle lichevních předpisů postupovati i při posuzování prodejní ceny obilí, při čemž jakýmsi měřítkem může býti úřední cena povinných dodávek obilí podle vládního nařízení čís. 224 Sb. z. a n. ze dne 30. června t. r., t. j. 190 Kč za 100 kg pšenice nebo žita a 185 Kč za 100 kg ječmene. Stanoviti maximální cenu na obilí nejeví se ministerstvu pro zásobování lidu účelným, poněvadž jejích malý praktický význam ukázal se i za soustavy hospodářství přísně vázaného, nehledě ani k tomu, že při zásadě volného obchodu, vyslovené v předpisech o hospodaření sklizní z r. 1921, jest vlastně nemožno maximální cenu stanoviti. Ministerstvo nemíní ovšem cenu zmíněnou v interpelací hájiti, má však za to, že na této výší se cena obilí neudrží, jak tomu nasvědčuje pokles její v poslední době a že se značně přiblíží ceně, placené za dodávky úřední. Že za obílí ve volném obchodě bude vždycky požadována cena o něco vyšší; dá se vysvětliti tím, že jistě na dodávky povinné bude státu dodáváno obilí horší jakosti, nežli požaduje volný obchod. Pokud jde o cenu mouky, lze posouditi samozřejmě oprávněnost její výše opět srovnáním s cenou výrobní, po případě nákupní, při čemž ovšem hlavní úlohu hraje cena obílí. Stíhání přemrštěných požadavků i v tomto směru jest možno se zřetelem k zásadám svrchu uvedeným jedině podle lichevních předpisů.

To týče se lichevních přestupků i pokud jde o brambory, ovoce a jiné potraviny.

Přísným prováděním lichevních předpisů bude snad možno čelní lichvaření s potravinami. Lichevní orgánové také věnují cenou té otázce účinnou pozornost, jak patrno na př. z toho, že jen při kontrole cen ovoce bylo již učiněno do set jdoucích trestních oznámení.

V Praze dne 13. září 1921.

Správce ministerstva pro zásobování lidu:

Ministr:

Dr. Procházka, v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP