Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období

3. zasedání


3035.

Odpověď

ministra národní obrany

na interpelaci poslanců J. Davida, dra J. Patejdla, Václava Jaši a soudruhů

o důvěrném rozkazu velitele čs. 10. pěší divise (osli 2615).

K této interpelací dovolují si upozorniti, že o oslovování ve službě byly vydány výnosy ministerstva národní obrany a sice jeden z 2. III. 1919, kterýmž se tykání ve službě zakazuje s výjimkou pro čs. národní vojsko (legionáře) a výnos pozdější z 18. IX. 1919, který ponechává tykání ve služebním styku jen při vzájemném styku příslušníků čs. zahraničního vojska nebo při vzájemném styku oněch domobraneckých praporů z Italie, u kterých to dosud bylo zavedeno a to jenom potud, pokud tyto útvary existují jako vojenské jednotky. Případ tento jest ovšem jíž nepraktický.

Otázka tykání v armádě byla předmětem úvah příslušných činitelů a byla také přetřásána veřejně i tiskem a jevily se různé náhledy. zejména poukazovalo se na dobrovolnou disciplínu v našem zahraničním vojště, kterou nelze předpokládati u všech příslušníků armády odvedených dle branného zákona.

Velitel 10. čs. pěší divise vydal důvěrný rozkaz, v němž připomíná některé věci ohledně discipliny, výstroje a chování ve službě, při čemž poznamenal, že poměry v ohledu tomto jsou stále lepší. Rozkazem byly připomínány platné předpisy. Passus ťv ohledu tom leg. zkušenosti buďtež odstrašujícím příklademŤ, zní v rozkaze správně ťv tomto ohledu starorakouské a legionářské zkušeností buďtež odstrašujícím příklademŤ, provinil se tudíž informátor triku nejen prozrazením důvěrného rozkazu, nýbrž i nesprávným citováním.

Z toho jest zjevno, že velitel divise, který jest také příslušníkem legií, neměl jistě v úmyslu zlehčovati činnost čs. legií, na kteréž měl také záslužný podíl.

Ovšem názor velitele 10. čs. pěší divise není názorem všeobecným a neshoduje se s míněním v šech příslušníků zahraničních vojsk a jeví se býti vlastně kritikou, třebas kritikou se stanoviska velitele 10. čs. divise odůvodněnou. Budou proto příslušní velitelé poukázáni, aby dle možností názory, které neodpovídají všeobecnému mínění, tlumočili způsobem vhodným.

Ohledně prozrazení důvěrného rozkazu dovolují si snažně žádati pány poslance, aby dle možnosti působili ve svém tisku, aby rozkazy takové nebyly otiskovány.

V Praze dne 3. září 1921.

Ministr národní obrany:

Gen. Husák, v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP