Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období

3. zasedání


3027.

Odpověď

ministra zahraničních věcí

na interpelaci poslance Skaláka a soudruhů

o Petljurovské diplomatické missi v Československé republice (tisk 2617).

K interpelaci kladu si za čest odpověděti:

Ukrajina jako samostatný stát nebyla dosud Československou republikou uznána, nemá tedy u nás plnoprávného diplomatického zastoupení, které by se zakládalo na vzájemných smlouvách. Je zde repatriační ukrajinská misse, která zastupuje vládu sovětské Ukrajiny, v čele s panem Levickým a obchodní misce téže vlády, v čele s panem Novakovským.

Kromě toho další neoficielní missí byla misse pana Slavinského, který zastupoval vládu Ukrajinské Lidové republiky, jež však také nebyla Československou republikou uznána, a misse dra Smal-Stockého, který zastupoval západo-ukrajinskou republiku (východní Halič), rovněž oficielně neuznanou.

S těmito posléze jmenovanými missemi jednáno bylo se strany ministerstva národní obrany a se strany ministerstva zahraničních věcí pouze o otázkách, které se vyskytly přechodem jisté části armády západo-ukrajinské Lidové Republiky na slovenské území a návalem haličských uprchlíků do Československé republiky.

Misse ty však nemají diplomatického charakteru.

Tvrzení interpelace, že v "koncentračních táborech, kde jsou internovaní Ukrajinci, mají dozor Petljurovci", spočívá patrně na nějakém omylu, poněvadž žádná ukrajinská jednotka vojenská; jako součást armády atamana Petljury na území Československé republiky internována není a jsou-li snad jednotlivci z internovaných vojenských sborů ukrajinských jeho přívrženci, československá vojenská správa nikdy nezjišťovala, tudíž ani nemohla je k dozorčím službám v koncentračních táborech vybírati.

V Praze dne 31. srpna 1921.

 

Ministr zahraničních věci:

Dr. Ed. Beneš, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP