Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období |
3. zasedání |
3002.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne.............,
jímž se mění § 21 g živnostenského řádu (zákon ze dne 5. února 1907, č. 26 ř. z.).
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
ČLÁNEK I.
Znění §u 21 g, odstavec 1., živnostenského řadu mění a doplňuje se takto:
V obcích, jež mají více než 10.000 obyvatelů, lze uděliti novou koncesí podniku pohřebního (§ 15, položka 23., živnostenského řádu) pouze tehdy, neprohlásí-li obec k vyzvání úřadu živnostenského ve lhůtě dvouměsíční, že hodlá zříditi a v míře vyhovující veřejné potřebě provozovati obecní podnik pohřební. Nedosáhne-li obec do 2 roků ode dne svého prohlášení koncese, může býti koncese udělena původnímu žadateli.
V ostatních obcích budiž při propůjčení koncese a zkoumání místních poměrů k tomu přiměřeně hleděno, zdali a pokud jíž obcí není dostatečně postaráno o pohřbívání mrtvol.
ČLÁNEK II.
Ustanovení tohoto zákona platí v celém území republiky mimo Slovensko a Podkarpatskou Rus, pro něž hudbu vydány předpisy zvláštní.
Účinnosti nabývá zákon dnem vyhlášení a provedení jeho ukládá sne ministru průmyslu, obchodu a živností v dohodě se zúčastněnými ministry.
Důvodová zpráva.
V otázce podniků pohřebních byly Národním shromážděním přijaty k návrhu výboru pro obchod, živností a průmysl dvě resoluce:
1. Resolucí ze dne 13. ledna 1920, č. t. 2153 bylo ministerstvo průmyslu, obchodu a živností vyzváno, aby ve smyslu návrhu poslance Rotnágla a soudruhů, č. t. 1495 z r. 1919 vypracovalo novelu k §u 21. živnostenského řádu, kterou by větším obcím vyhraženo bylo přednostní právo ke zřízení obecních podniků pohřebních před vznikem podniků soukromých.
2. Resolucí ze dne 27. ledna 1921, č. t. 1409 uloženo bylo témuž ministerstvu, aby na podkladě návrhu poslance Pika a soudruhů, č. t. 99 vypracovalo vládní osnovu zákona o zřizování komunálních a vyvlastnění soukromých podniků pohřebních.
Vyhovujíc resoluci prvé vypracovalo ministerstvo obchodu osnovu novely k §u 21 živnostenského řádu o přednostním právu větších obcí při provozování podniků pohřebních, jež se předkládá se k parlamentárnímu projednání.
Návrh poslanců Píka a soudruhů, č. t. 99 nebyl pohnat do přítomné osnovy vládní pro úvaze, že znamenal by rozsáhlý zásah do práv nabytých, a to v míře, která ani potřebou obyvatelstva ani potřebou obcí nedá se odůvodniti.
Podíl úředních dat lest v Čechách, na Moravě a ve Slezsku tou dobou přes 800 soukromých a 96 obecních podniků pohřebních. Podle souhlasného dobrého zdání Obchodních a živnostenských komor i Živnostenské rady Československé provozují se dosavadní podniky obecní na principu výdělečném a se stejnými většinou sazbami, jako podniky soukromé, takže by od monopolního podnikání obcí těžko bylo se nadíti zlevnění v pohřbívání na prospěch vrstev méně majetných, naproti tomu přesným prováděním §u 4 min. nař. ze dne 1. srpna 1907, č. 183 ř. z., podle něhož veškeré podniky pohřební musí míti sazby schváleny úřadem živnostenským, lze čeliti nepřiměřenému vykořisťování vrstev méně majetných při vypravováni pohřbů jednoduchých.
Naproti tomu jeví se býti účelným, aby větším obcím poskytnuta byla možnost, zřízením obecního podniku pohřebního vyhovujícího plně potřebě obyvatelstva vyloučiti v tomto oboru další podnikání soukromé a zdravou konkurencí s podniky soukromými dříve tam zřízenými působiti k zlevnění nákladů pohřbívacích, tomuto účelu má sloužiti přítomná osnova.
Osnova tato přizpůsobená dosavadním předpisům živnostenského řádu dříve rakouského v jeho posléz upraveném znění (nov. ze dne 5. února 1907, č. 26 ř. z.,) bude platiti na celém území republiky, tedy i na Hlučínsku, Valčicku a Vitorazsku.
Pokud jde o území Slovensku a Podkarpatské Rusi, bude při chystané úpravě novelisace živnostenského řádu dříve uherského pamatováno na zavedení předpisů obdobných této novele.
Ve formelním směru se navrhuje, aby osnova byla Národním shromážděním projednána a schválena; zároveň se projevuje přání, aby přikázána byla v poslanecké sněmovně výborům zdravotnímu a pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu a po schválení touto sněmovnou v senátě výboru živnostensko-obchodnímu a výboru pro veřejné zdravotnictví a tělesnou výchovu k podání zprávy.
V Praze dne 21. července 1921.
Ministr obchodu: Dr. Hotowetz, v. r. |