Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.


 

2979.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance dr. Th. Bartoška a spol.

o nezákonném omezování práva svobodného projevu mínění jednotlivých občanů i celých obecních zastupitelstev (tisk 1449).

Dle dosud platného tiskového zákona vyžaduje se k vyvěšování neb plakátování tiskopisů zvláštního povolení bezpečnostního úřadu. Takového povolení potřebovala tudíž také provolání: "Lide český", vydaná Volnou Myšlenkou k sčítání lidu. Oběžník zemské správy politické v Praze v interpelaci citovaný nesledoval jiného účelu, než toho, aby podřízené úřady na toto ustanovení byly upozorněny.

Případy domněle nesprávného postupu politických úřadů a bezpečnostních orgánů v interpelaci uvedené byly přezkoumány. Při tom bylo zjištěno:

V Kardašově Řečici byl původně zmíněný plakát vyvěšen bez úředního povolení a proto četnictvem sejmut; když potom o povolení bylo žádáno, bylo uděleno. Okresní politická správa v Jičíně žádosti o povolení k veřejnému lepení plakátů vyřídila příznivě. Také okresní politická správa v Benešově povolení k lepení plakátů téhož dne, kdy bylo o ně zažádáno, t. j. 28. ledna udělila a dne 1. února 1921 žadateli dodala.

Plakáty vylepené v Moravanech byly odstraněny proto, že nebylo žádáno o povolení k jich veřejnému vyvěšování. Jakmile však odbor Volné Myšlenky v Pardubicích dne 1. února 1921 o povolení to zažádal, obdržel je výměrem ze dne 1. února 1921, čís. 4675. Nebylo zjištěno, že by byly bývaly četnictvem strhány plakáty, zvoucí občanstvo k veřejné schůzi.

Okresní politická správa v Kutné Hoře lepení plakátů s nadpisem "Lide český", v Kutné Hoře nepovolila. Proti zákazu nebylo podáno odvolání.

Plakátování projevu obecního zastupitelstva kutnohorského ze dne 12. října 1920 nadepsaného "Všemu pokrokovému občanstvu Kutnohorskému", nebylo okresní správou politickou v Kutné Hoře, povoleno a odvolání proti tomu podané bylo zemskou správou politickou zamítnuto; proti rozhodnutí nebylo podáno další odvolání. Rekurs proti výměru okresní správy politické v Lounech, která nepřipustila plakátování v interpelaci uvedeného provolání tamní městské rady, byl podle usnesení městské rady ze dne 15. června 1921 vzat zpět, takže odpadla možnost rozhodnutí; výměr okresní správy politické v Pardubicích která zakázala vyvěšování plakátů vydaných na základě usnesení městské rady, byl zemskou správou politickou zrušen.

V Bráníku (politický okres Král. Vinohrady) byly 20. ledna 1921 plakáty "Lide český" vyvěšeny bez úředního povolení; když pak žádost byla podána, bylo plakátování 5. února okresní politickou správou povoleno.

Z toho, co bylo shora uvedeno, vychází, že o libovolném porušování práva svobodného projevu správními úřady nelze mluviti. Předpisy o správním řízení jest postaráno o to, aby strana, domnívající se, že výměr politického úřadu jest neodůvodněný, mohla se odvolati k instanci vyšší a musí být o svém právu poučena.

V Praze dne 6. září 1921.

 

Předseda vlády:

 

Černý, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP