Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.


 

2966.

Odpověď

ministrů vnitra a veřejných prací na interpelaci poslanců Josefa Šamalíka, B. Bezděka a spol.

o zneužití úřední moci obecních a četnických orgánů oproti členům spořitelního a záloženského spolku v Opatovicích, okres Hustopeč na Moravě (tisk 1245).

V prosinci roku 1920 zažádala ústřední jednota hospodářských družstev v Praze u ministerstva veřejných prací u příděl 50 tun premiového uhlí pro ťSpořitelní a záloženský spolek v OpatovicíchŤ, okres Hustopeč na Moravě, kompensací za maso za podmínek, že za každých 10 tun uhlí budou členové (v počtu 356) ťSpořitelního a záloženského spolkuŤ povinní dodati horníkům 120 kg vepřového masa. Uhlí bylo určeno pouze pro členy řečeného spolku.

Ministerstvem veřejných prací byla tato kompensace povolena a výměna v uvedené výši též skutečně provedena. Jednalo s tedy o t. zv. uhlí premiové, t. j. uhlí vytěžené horníky z nedělní těžby, jež bylo nezabavitelným.

Ježto v době té byl citelný nedostatek uhlí, dostavovaly se k okresní správě politické v Hustopeči deputace nemajetných vrstev obyvatelstva, stěžujíce si jak na nedostatek uhlí, tak i na protežování různých obcí a hlavně na to, že členové různých záloženských spolků mají velké zásoby dobrého kamenného uhlí, kdežto ostatní obyvatelstvo obcí dostává buď jihomoravské hnědé uhlí, aneb jest vůbec bez uhlí. Podobné stížnosti předneseny byly také v okresní hospodářské radě, jež s důrazem žádala, aby v zájmu udržení klidu a pořádku byla učiněna náprava. Též starosta obce Opatovic stěžoval si jak u okresní politické správy, tak i u okresní hospodářské rady, ježto obci Opatovicím ve skutečnosti dostalo se v prosinci 1920 pouze 20 tun uhlí Dubňanského. Okresní správa politická vyhovujíc těmto naléhavým stížnostem obyvatelstva obcí, zabavila ve snaze zaručiti stejnoměrné zásobování a udržeti opatřeními tím klid a pořádek v obci a v okresu, uhlí, jež ťSpořitelnímu a záloženskému spolkuŤ mezi tím došlo. Zabavení toto, jak již uvedeno, nestalo se pro právu a bylo učiněno opatření, aby se podobné případy neopakovaly.

Postupem okresní správy politické nelze však ospravedlniti jednání předsedy ťSpoř. a záloženského spolku v OpatovicíchŤ Jana Janíčka. Jmenovaný předseda přes to, že uhlí, ač neprávem, bylo okresní správou politickou zabaveno, dále uhlí to mezi členy spolku rozděloval, místo aby se byl domáhal nápravy u nadřízených úřadů, po př. u ministerstva veřejných prací, pokládal-li postup okresní správy politické za nesprávný. Byl proto četnickou hlídkou vyzván, aby od dalšího rozdílení uhlí upustil. Janíček nejenom, že výzvy neuposlechl, nýbrž vyzýval lid k odporu slovy ťaby si jen uhlí brali dál, že to nemůže nikdo zakázatŤ. Janíček byl pro pobuřování zatčen a dodán nejkratší cestou - nikoliv, jak v interpelaci se uvádí, městečkem Rajhradem - do Židlochovic.

Postup četnictva byl správný a odpovídal platným instrukcím.

Rovněž není příčiny, aby proti orgánům obce, zejména proti starostovi bylo zakročeno, ježto nepřekročil nikterak meze svojí působnosti.

V Praze dne 31. července 1921.

Ministr vnitra:

Ministr veřejných prací:

Černý, v. r.

Dr. Kovářík, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP