Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období. |
3. zasedání. |
2965.
Odpověď
ministra spravedlnosti
na interpelaci poslance Václava Veverky a soudruhů,
aby se zabránilo poškozovati živnostníky živnostenskou prací, prováděnou trestanci (tisk 2176).
Z polepšovacího a výchovného úkolu výkonu trestu vyplývá, že trestaná v trestnících i věznících musí pracovati, trestanci-živnostníci přirozeně ve svém oboru. Prací uhražuje trestanec zároveň část státních výloh za své vydržování, aby výlohy ty nemusili zaň cele nésti občané ve způsobu daní.
Aby prací trestanců nebyli poškozování místní živnostnicí, pracují trestanci především jen pro státní správu justiční; pro soukromé osoby připuštěna je práce trestanců jen po úředním zjištění, že tím místnímu živnostnictvu nebo dělnictvu újma nenastane.
Justičním zaměstnancům bylo však vyhraženo, že s dovolením představených úřadů smějí v dílnách věznic a trestnic za mzdu pro sebe v jednotlivých případech dáti pracovati. Ve shodě s tím jest výnos presidia krajského soudu v Hradní Králové v interpelací citovaný, jímž oznamuje se podřízeným okresním soudům, že k správkám pro justiční zaměstnance smí býti za režijní cenu používáno erárního materiálu, pokud nenastala by tím újma pracem pro státní potřebu.
V případě z Police n. Met., jejž interpelace zvlášť uvádí, trestanec, povoláním krejčí, prosil o nějakou ptáci krejčovskou, aby si něco vydělal pro prvé dny po propuštění z trestu. Jelikož ve věznici práce krejčovské zrovna nebylo, dovolil přednosta soudu, aby dotyčný trestanec provedl krejčovské správky v nemajetných rodinách obou kancelářských úředníků a sluhy okresního soudu. Byl to za dlouhou řadu let úplně ojedinělý případ, že trestance v Polici použito bylo k prácí řemeslné pro soukromou osobu. Bylo to zcela výjimečně připuštěno vzhledem k zvláštním okolnostem tohoto případu a nelze v tom spatřovati nějakou nepřístojnost.
V Praze dne 7. srpna 1921.
Ministr spravedlnosti: |
|
Dr. Popelka, v. r. |