Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.


 

2957.

Odpověď

ministra zahraničních věcí

na interpelaci poslance dra Válka a druhů

ve věci leteckých důstojníků Václava Vlčka a Rudolfa

Horáčka nevinně vězněných maďarskými úřady

v Maďarsku (tisk 2655).

K výše zmíněné interpelaci dovoluji si podati tuto odpověď:

První úřední zprávy o přistání čsl. létadla ťBraŤ s nadporučíkem Vlčkem a pilotem Horáčkem došly na ministerstvo národní obrany dne 22. července 1920 a byly tímto ministerstvem ihned oznámeny ministerstvu zahraničních věcí, které nařídilo svému delegátu v Budapešti, aby ve prospěch internovaných letců urychleně zakročil.

Mezi tím však již generál Mittelhauser, tehdy vojenský velitel na Slovensku, požádal generála Hamelina, náčelníka vojenské misse v Budapešti, aby intervenoval u maďarské vlády. Tato prohlásila, že internovaní letci budou propuštěni, propustí-li československá vláda na svobodu arestované československé příslušníky maďarské národnosti a nebude-li jich pronásledovati.

Na tento požadavek československá vláda přistoupiti nemohla, poněvadž

1. českoslovenští letci byli přinuceni přistáti jedině pro poruchu na aeroplánu a jakýkoliv úmysl špionáže neb jiný záměr byl úplně vyloučen, což ihned prohlásili dotyční letci i vojenské velitelství na Slovensku.

2. Maďaři, příslušníci čsl. státu, o které maďarská vláda žádala, byli arestováni na jaře 1920 pro účast na spiknutí proti čsl. státu.

Od obdržení prvé zprávy o internování čsl. letců až po tuto chvíli učiněno bylo mnoho osobních i ústních intervencí a to jak ministerstva národní obrany; ministerstva zahraničních věcí, tak i delegáta ČSR. v Budapešti a čsl. vojenského attaché tamtéž, ale naprosto bezvýsledně; bezvýsledné byly též intervence náčelníků dohodových missí v Budapešti.

Na čsl.-maďarských konferencích jednalo se též o internovaných našich příslušnících, ale z technických příčin k dohodě nedošlo.

Z celého dosavadního postupu vyplývá, že maďarská vláda na pouhé diplomatické intervence internovaných nepropustí a že je drží jako rukojmí, aby docílila propuštěni Maďarů, čsl. příslušníků, uvězněných pro svojí velezrádnou činnost.

V Praze dne 8. srpna 1921.

 

Ministr zahraničních věcí:

 

Dr. Edvard Beneš, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP