Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

1. volební období.

3. zasedání


2889.

Interpelace

poslance Jana Rýpara a spol.

ministru školství a národní osvěty

zda jest ochoten urychliti zřízení menšinové občanské školy v Bílovci ve Slezsku.

Český lid na Bílovecku ve Slezsku byl v kulturním ohledu za dřívější doby opravdu zanedbáván. O veřejných českých školách nebylo v Bílovci ani řeči a okolí české obce tohoto okresu rovněž postrádaly škol výše organisovaných.

V době po převratu byla zřízena česká občanská škola ve Studénce, jež leží na okraji okresu, a obce za Bílovcem ležící nemohou z tohoto kulturního dobrodiní prospěchu míti.

Ministerstvo školství a národní osvěty žádali všichni Češi bílovečtí a ze sousedních obcí o zřízení české občanské školy v Bílovci a navrhla se k tomuto účelu zabrati zámek dra Sedlnitzkého.

Ale zástupce památkového úřadu v Brně prohlásil, že úpravou zámku na školu by tento velmi na svém historickém rázu utrpěl a ministerstvo školství vrátilo žádost bílovecké menšině české s podotknutím, aby se postarala o budovu pro české občanské školy, aneb jinou místnost označila.

Podepsaní dovolují si tázati se pana ministra školství a národní osvěty, zda jest ochoten zakročením ministerstva u zemské a okresní školní rady, popřípadě u okresní politické správy dopomoci české menšině ku vhodné místnosti pro I. třídu občanské školy a menšinovou českou občanskou školu počátkem školního roku 1921-22 v Bílovci zříditi.

V Praze dne 3 srpna 1921.

Rýpar, Hlinka, Hancko, dr Gažík, Sedláček, dr Hruban, Tománek, Onderčo; dr Buday, Šamalík, Kaderka, Čuřík, Adámek, Janalík, Tomík, Rozsypalová, F. Navrátil, Myslivec, dr Nosek, Bezděk, Adamovský, Kopřiva.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP