Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
2833.
Zpráva
výboru rozpočtového
o vládním návrhu zákona (tisk 2811)
o státní výpůjčce na úhradu schodku z moučného hospodářství.
Zákon
ze dne ................................................................... 1921
o státní výpůjčce na úhradu schodku z moučného hospodářství.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Vláda se zmocňuje, aby na úhradu schodku z moučného hospodářství opatřila buď v tuzemsku nebo za hranicemi úvěrovou operací kapitál do 2.000,000.000 Kč a na úhradu dalšího nákladu pro zbytek roku 1921 na zlevnění mouky pro zcela nemajetné vrstvy obyvatelstva kapitál do 200,000.000 Kč, celkem tedy kapitál do 2.200,000.000 Kč splatný v korunách československých nebo cizí měně a aby stanovila bližší podmínky této operace.
§ 2.
Půjčka tato jest osvobozena od daně důchodové (rentové).
§ 3.
Ministr financí se zmocňuje, aby upisovatelům této půjčky zaměnil dluhopisy předválečných dluhů, které byly po případě budou složeny do úřední úschovy podle zákona ze dne 18. března 1921, č. 124 Sb. z. a n. až do výše upsaného obnosu za nové dluhopisy umořitelné a zúročitelné dle zásad stanovených pro půjčku podle tohoto zákona.
Kurs, v němž dluhopisy budou přijímány, jakož i ostatní podmínky a způsob provedení budou stanoveny ministrem financí.
§ 4.
Bankovní výbor při ministerstvu financí může zmocniti Bankovní úřad ministerstva financí, aby na účet této půjčky konal k účelu vyjádřenému v § 1 platby pro stát zálohami až do výše 500,000.000 Kč a přiměřeně prodloužit lhůtu k vyrovnání případných dlužných zůstatků z této zálohy přes lhůtu stanovenou v odst. 2, § 37 nařízení vlády ze dne 12. května 1919, č. 246 Sb. z. a n., nejvýše však na 6 měsíců, výtěžek docílený úvěrovou operací, zmíněnou v § 1 až do výše poskytnutých záloh poplyne nejprve a přímo Bankovnímu úřadu na krytí těchto záloh.
§ 5.
Pokud se budou touto úvěrovou operací krýti dluhy uzavřené podle dřívějších zákonných úvěrových zmocnění, ruší se tato zmocnění.
§ 6.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
§ 7.
Vládě se ukládá, aby tento zákon provedla.
Důvodová zpráva.
Rozpočtový výbor omezuje se ve své zprávě jenom na odůvodnění některých doplňků pokud se týče některých změn, které byly učiněny v původní vládní osnově a poukazuje při tom na její důvodovou zprávu.
Tak text § 1 rozšířen byl přesnějším vyjádřením, že z úhrnného požadovaného úvěru 2.200,000.000 Kč částka 2 milliard je určena k úhradě schodku a peníz 200,000.000 Kč pro zlevnění mouky pro chudé občany, aby snad při rychlejším čtení textu zákona nevznikla mylná myšlenka, že celý požadovaný úvěr má býti věnován na úhradu schodku.
Podle původního znění § 3 měly býti titry předválečného dluhu rakouského a uherského pokud se týče rakousko-uherského přijímány na místě hotovosti až do 50% nominale upsané nové půjčky. Stát by tedy obdržel v hotovosti v nejlepším případě jenom 1.100,000.000 Kč. Ježto je však třeba opatřiti v hotovosti celý povolený obnos, bylo dáno novým textováním § 3. zmocnění vyměňovati předválečné státní dluhopisy za nové dluhopisy čs. státu, a to až do výše nominale nové půjčky v hotovosti upsané.
Nová úprava § 4 má za účel lépe se přizpůsobiti ustanovením § 37 statutu Bankovního úřadu min. financí a nově vložený § 9 sleduje ten cíl, aby různorodé a různodobé státní úvěrní listiny mohly býti zaměněny za nový jednotný typ dlouhodobé půjčky.
V Praze dne 5. srpna 1921.
Bradáč Bohumír v. r.,
předseda.
JUDr. František Nosek v. r.,