Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2811.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne .................................................................. 1921

o státní výpůjčce na úhradu schodku z moučného hospodářství.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby na úhradu schodku z moučného hospodářství opatřila buď v tuzemsku nebo za hranicemi úvěrovou operací kapitál do 2.200,000.000 Kč splatný v korunách československých nebo cizí měně a aby stanovila bližší podmínky této operace.

§ 2.

Půjčka tato jest osvobozena od daně důchodové (rentové).

§ 3.

Pokud tato úvěrová operace bude prováděna na trhu domácím, může ministr financí přijati na splacení upsaného obnosu až do poloviny tohoto obnosu dluhopisy předválečných dluhů, které byly, po případě budou složeny do úřední úschovy podle zákona ze dne 18. března 1921. č. 124 Sb. z. a n.

Kurs, v němž dluhopisy budou přijímány, jakož i ostatní podmínky a způsob provedení budou stanoveny ministrem financí.

§ 4.

Na účet upsaného obnosu může ministr financí k účelu vyjádřeném v § 1. vyčerpati u Bankovního úřadu až do výše 500,000.000 Kč zálohu (§ 10. zákona ze dne 10. dubna 1919, č. 187 Sb. z. a n.); tato záloha musí býti v prvé řadě splacena z výtěžku docíleného úvěrovou operací zmíněnou v § 1.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 6.

Vládě se ukládá, aby tento zákon provedla.

Důvodová zpráva.

Hospodářství Státního obilního ústavu vykazuje následkem cenové politiky, sledované při zásobování obyvatelstva moukou, značný finanční schodek, jejž uhraditi jest podle odstavce 2, § 3 nařízení ze dne 3. ledna 1919, č. 5 Sb. z. a n. povinen stát.

Na úhradu schodku z hospodářství Státního obilního ústavu mělo býti použito zisků z prodeje exportního cukru. Předpokládalo se, že tento zisk bude tak značný, že se jím očekávaný schodek plně uhradí. Tento předpoklad se však v období 1920/21 nesplnil jednak proto, že ceny cukru na světovém trhu neobyčejně hluboko klesly a tím i exportní zisk se stále zmenšoval, jednak také proto, že cizozemské mouky a obilí muselo býti nakoupeno mnohem více a za nepříznivějších okolností tržních nežli se původně kalkulovalo, kdežto prodejní cena mouky doma nebyla zvýšena.

Přesný obnos schodku Státního obilního ústavu bude možno zjistiti teprve po skončení likvidace tohoto ústavu. Jest však již nyní jisto, že stát bude nucen do konce roku 1921 zaplatiti směnečné úvěry, kontrahované na nákup obilí a mouky částečně sice také u domácích peněžních ústavů, avšak hlavně v cizině. Tyto ještě letos splatné závazky dosahují okrouhle výše 2.000,000.000 Kč.

Na náhradu tohoto obnosu nemá však finanční správa žádných prostředků po ruce.

Přesné dodržování platebních termínů jest však nutné, poněvadž se jedná o směnky z největší části splatné v cizině a každá porucha v placení ohrozila by vážně důvěru ciziny v naše hospodářství finanční.

Mimo to bude pro zbytek roku 1921 zapotřebí ještě dalšího nákladu na zlevnění mouky pro zcela nemajetné vrstvy obyvatelstva v přibližné částce 200,000.000 Kč, ať se již bude dít přímým poskytováním mouky v ceně podvýrobní, ať podporami v hotovosti.

Jest tudíž třeba, aby potřebné prostředky v celkové částce 2.200,000.000 Kč byly opatřeny úvěrem.

Vzhledem na značné zatížení našeho vnitrozemského peněžního trhu státními půjčkami, musí se arciť sáhnouti z části k úvěru cizozemskému; na druhé straně však je podmínkou zdaru úvěrové operace za hranicemi, aby se zároveň apelovalo i na vlastní obyvatelstvo a dokumentovala tím vlastní síla úvěrová. Tento apel nesmí nikterak vyzníti na prázdno.

Vzhledem k tomu, že posavadní výpůjčky zůstaly daleko za čekanými výsledky, doporučuje se tedy voliti zvláštní modus, jenž by zaručoval příznivý výsledek půjčky.

V osnově se tudíž vyžaduje v § 3. zmocnění pro ministra financí, aby mohl — pokud ovšem bude apelováno na trh domácí — přijímati na splacení upsaného obnosu až do poloviny tohoto obnosu dluhopisy předválečných dluhů, které byly, po případě budou složeny do úřední úschovy podle zákona ze dne 18. března 1921, č. 124 Sb. z. a n. Jedná se zde o dluhopisy uvedené v čl. 203 mír. smlouvy St. Germainské a čl. 186 mírové smlouvy Trianonské.

Možnost zaměniti si 4% věčnou rentu za výše zúročitelný papír slosovatelný zajisté povzbudí k úpisu i ony osoby, které jinak nejeví zvláštní ochoty vůči úvěrovým operacím státu.

Poněvadž jest z uvedeného patrno, že se jedná o záležitost naprosto neodkladnou a vyžadující co nejrychlejšího projednání v Národním shromáždění, klademe návrh, aby osnova byla projednána ve zkráceném řízení dle § 55. jednacího řádu. Projevuje se přání, aby osnova byla přikázána jak v poslanecké sněmovně tak i v senátě výboru rozpočtovému ku podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 3. srpna 1921.

Za ministra financí:

Dr. Hotowetz, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP