Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2808.

Naléhavá interpelace

poslance Svetlika, Hakena, Mikulíčka a soudruhů

ministrům zemědělství, financí, zásobování a vnitra

o katastrofální živelní pohromě v hornatých částech republiky najmě pod Tatrami a v pastvinových obvodech Slovenska a Podkarpatské Rusi.

Ze všech míst, kde se drobný lid živí pastýřstvím a chovem dobytka, dochází v posledních dnech srdcelomné výkřiky o pomoc. Více než tříměsíčním suchem a nebývalým vedrem vyschly v hornatých krajinách všechny potoky, které obyčejně ovlažovaly pastviny. Pod Vysokými Tatrami, kde senoseč bývá až ke konci července, byla sena letos suchem tak zničena, že se nesklidila ani čtvrtina průměrné sklizně. O otavách nemožno vůbec mluviti, poněvadž všechny stráně a luka jsou takřka sluncem vypáleny. Pastviny, které skýtaly hojně potravy stádům ovcí, koz a hovězího i jiného dobytka, vypadají jako po požáru. Pastýři již na mnoha místech musili sehnati stáda s hor do vesnic, kde ovšem není ani sena, ani slámy ke krmení. Na mnohých místech jest pastva lesními požáry pro tento rok zničena úplně, i kdyby se nyní dostavily deště. V hornatých krajích bude též veliký nedostatek slámy, poněvadž hlavně jarní obilí bylo tak krátké, že ani třetina slámy normální úrody se nesklidila.

Též krmné předměty hlízovité, jako řepa a pod. jsou téměř zničeny, a nelze se sklizní jejich pro krmení dobytka počítati. Totéž bude s brambory, zelnými odpadky a pod.

Jelikož obyvatelstvo hornatých krajin, jiného pramene výživy kromě chovu dobytka nemá, je faktem, že všechen tento drobný lid stojí před katastrofálním, téměř úplným zničením nejméně celé poloviny stavu dobytka. Dobytek byl již v jarních měsících silně restringován a není naděje, že ani z tohoto zmenšeného stavu polovinu bude možno přezimovati, nebude-li postiženým krajům poskytnuta pomoc. Chov ovcí na Slovensku a v Podkarpatské Rusi válkou byl silně poškozen. A právě nejchudší obyvatelé těchto neúrodných krajin mají z ovcí částečnou výpomoc v boji s nedostatkem a přímo se smrtí hladem. Nyní, když budou horalé musiti ovce ve velkém prodávati spekulujícím živlům za ceny od těchto nadiktované, budou ožebračeni, o celý téměř majetek oloupení a nebudou schopni v následujících letech chov ovcí doplniti. Je známo, že právě zde je nejvíce nutno pečovati, aby chov ovcí se pozvedl pro jeho vysokou hospodářskou důležitost.

Jedná se o příslušníky chudé třídy. Na Slovensku veliká většina malých rolníků nemá vlastních pastvin a musí je za veliké ceny spekulativní pronajímati buď od československého zemědělského eráru nebo od magnátských správ velkostatků. Za toto nájemné, které jmenovaní zaplatili, nesklidí užitku ani jednu třetinu zaplacené ceny. Tato uvedená stručná fakta nutí podepsané poslance poukázati na nutnost rychlé a vydatné pomoci v této nepamětné, živelní katastrofě sucha. Jsou to: Zajistiti v postižených krajích všem příslušníkům drobné třídy zemědělské, kteří mají do 6 ha orné půdy s lukami, nezúročitelnou půjčku k nákupu sena, slámy, otrub a veškerého krmiva buď v úrodných krajích, a nebo i za hranicemi. Nákup nechť je obstarán prostřednictvím konsumních a nákupních družstev za podpory obecních pomocných komitétů a i úřadů. Za tím účelem ihned zjistiti, kolik nejméně uvedeného krmiva by bylo k záchraně větší části dobytka zapotřebí. Zakázati veškerý vývoz krmiv, a uvolniti dovoz beze cla, aby byla zamezena spekulativní a ziskuchtivá činnost jakési části obchodního světa, kontrolovati přísně ceny dobytka na trzích, přebytek dobytka ke skonsumování určeného, zachrániti konservováním maso pro domácí konsum. Je obava i samotných malých rolníků, že když jedna část dobytka bude letos poražená, že v následujících dobách bude pro chudobný lid maso k potravě nedosažitelno.

Je povinností československého zemědělského eráru, aby nájemné za letošní pronájem pastvin vůbec postiženým obyvatelům vrátil, po případě pastviny pro r. 1922 obyvatelům v náhradu úplně zdarma pronajal.

Bída a nedostatek volají o pomoc. Nepřijde-li pomoc včas, budou tisíce a tisíce chudobných příslušníků Slovenska a Podkarpatské Rusi nuceny, vystěhovati se do ciziny a tam žalovati, že v domovině byli odkopnuti.

Na základě uvedeného táží se podepsaní poslanci:

1. Jsou páni ministři ochotni přistoupiti k řešení pomocné akce?

2. Jsou páni ministři ochotni ihned přikročiti k zajištění finanční stránky této akce a i kdyby měla sahati až do výše půl miliardy korun?

3. Jsou páni ministři ochotni ihned podati zprávu, aby vláda měla již nyní na zřeteli opatření proti spekulujícím obchodníkům dobytkem a zajištění masa pro domácí konsum konservováním masa.

4. Jsou páni ministři ochotni zakázati vývoz pícnin a krmiva a otevříti úplně hranice pro jeho dovoz a naříditi spolupůsobení úřadu při výkupu a dovozu pícnin.

5. Je pan ministr zemědělství ochoten ihned lesním správám naříditi, aby nájemné za rok 1921 z pastvin a luk bylo vráceno, anebo tyto příští rok v náhradu samotným občanům bezplatně byly pronajaty.

V Praze dne 3. srpna 1921.

Svetlik, Haken, Mikulíček,

Tausik, Krejčí, Toužil, Skaunicová, Skalák, Blažek, Malá, Darula, Nagy, Rouček, Surányi, Koutný, Merta, Borovszky, Kučera, Houser, dr. Hahn, Kunst.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP