Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2794.

Zpráva

sociálně-politického výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 2653),

kterým se prodlužuje lhůta k přihláškám o důchod podle zákona o požitcích válečných poškozenou a upravuje vyplácení drahotní přirážky k jejich důchodům.

Výbor sociálně-politický projednav tuto předlohu zákona,

1. doporučuje sněmovně Národního shromáždění schválení vládního návrhu zákona v původním znění;

2. aby schválilo připojené resoluce poslanců Karla Kostky a Václava Vávry.

Zákon

ze dne ........................................................................... 1921,

kterým se prodlužuje lhůta k přihláškám o důchod podle zákona o požitcích válečných poškozenců a upravuje vyplácení drahotní přirážky k jejich důchodům.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Lhůta pro přihlášky o důchod vdovsky, sirotčí a předkův (§§ 13, 15, 20 a 25 zákona o požitcích válečných poškozenců) stanovená v § 28 téhož zákona prodlužuje se všeobecně do 31. prosince 1921.

Ukáže-li se, že nebylo ani věcného, ani osobního důvodu, kterým by promeškání lhůty stanovené v § 28 zákona o požitcích válečných poškozenců mohlo býti ospravedlněno, nepřihlíží se k takové přihlášce.

§ 2.

Ministerstvo sociální péče se zmocňuje, aby dle potřeby, avšak nejdéle do 31. prosince 1921, prodloužilo též lhůtu pro přihlášky invalidů k sociálně-lékařské prohlídce, která tvoří předpoklad pro přiznání důchodu, invalidního (§ 26, odst. 3. cit. zák.).

§ 3.

Válečným poškozencům a jejich příslušníkům, pro něž byla podle předchozích ustanovení lhůta k přihláškám prodloužena, dlužno vypláceti vyživovací příspěvky a státní příplatky nadále za dobu od prvního dne měsíce následujícího vyhlášení tohoto zákona (§ 1), případně od prvního dne měsíce následujícího prodloužení lhůty (§ 2), až do přiznání důchodu, jest je však zúčtovati, na přiznaný důchod (§ 40, odst. 2 cit. zák.).

Všem válečným poškozencům a jich příslušníkům, kterým lhůta přihlášky ve, smyslu §§ 1 a 2 tohoto zákona byla prodloužena, bude od 1. května 1921 vyplácen vyživovací příspěvek a státní příplatek jako zúčtovatelná záloha na důchod pouze ve výši, ve které jim bude podle předpisu zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n., důchod vyměřen. Veškeré přeplatky přes to se objevivší budou poživatelům z důchodu sráženy.

§ 4.

Nařízení vlády republiky Československé ze dne 25. října 1920, č. 602 Sb. z. a n., o prodloužení drahotní přirážky k důchodům válečných poškozenců na rok 1921 pozbývá platnosti dnem 31. března 1921.

§ 5.

Přirážku ve výši 50 procent k základním důchodům vyměřeným podle zákona o požitcích válečných poškozenců jest v případech naznačených v § 42 téhož zákona vypláceti od 1. dubna 1921 až do konce roku 1921.

Ministr sociální péče se zmocňuje, aby tuto přirážku průběhem roku 1921 snížil nebo zastavil, změní-li se poměry drahotní.

§ 6.

Zákon tento, jehož provedením se pověřuje ministr sociální péče v dohodě s ministry vnitra a financí, nabývá účinnosti dnem 15. března 1921 pokud jde o §§ 1, 2, 3, a dnem 1. dubna 1921 pokud jde o § 5.

Touto výborovou zprávou vyřízen jest zároveň návrh posl. Ant. Nováka a soudr. (tisk 1846) o požitcích válečných poškozenců a stává se tím zpráva výboru sociálně-politického ze dne 23. června 1921 (tisk 245) bezpředmětnou.

Resoluce poslance Kostky.

Vláda se vyzývá:

1. aby válečným poškozencům, kteří bydlí v cizině, vyplácela důchody od 1. července 1921 po předběžném dobrém zdání konsulárních lékařů na dodatečné potvrzení a vyšetření neschopností k výdělku,

2. aby válečným poškozencům, kteří bydlí v cizině a kteří o to žádají, vyplácela konsulárními úřady přiměřené zálohy na důchody patřící od 1. května 1920 do 30. června 1921.

Resoluce poslance Vávry.

Vláda a samosprávné, úřady, se žádají, aby při obsazování míst při státních, zemských, okresních a obecních úřadech byl v prvé řadě zřetel vzat na válečné poškozence.

V Praze dne 3. srpna 1921.

Předseda:

Jan Dubický, v. r.

Zpravodaj:

Antonín Novák, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP