Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2750.

Interpelace

poslanců Jana Koudelky, Jarosl. Marka, Ferd. Bendy a soudruhů

celé vládě

o činnosti Hugo Stinnesa v Československé republice.

Kdo to je Hugo Stinnes, ví se dnes ve střední Evropě všeobecně. Tento muž představuje největší zvrácenost kapitalistických řádů, které klidně ponechávají miliony pracovitých lidí hynouti v bídě a nouzi, zatím co jednotlivci topí se v blahobytu, vlastníce nezměrná bohatství. Majetek rodiny Stinnesů odhaduje se na mnoho miliard.

Přirozenou povahou kapitalismu jest jeho rozpínavost. Proto vidíme Huga Stinnese v čele mocného trustu v horlivé práci získati posice v nejrozmanitějších oborech lidského podnikání v Německu i za hranicemi: kupuje továrny, doly, dopravní podniky, bankovní domy, vše možné, jako by bez rozmyslu podnikal šílený tanec peněz. Stinnes koncentruje výrobu, organisuje ji v mocné kapitalistické trusty, jichž činnost více než co jiného ukáže každému nezbytnost socialistické organisace lidské společnosti. Proti tomuto přirozenému pochodu kapitalistických výrobních a hospodářských poměrů marně bychom bojovali, jako marně bojovala malovýroba proti velkovýrobě.

Avšak Stinnes jest něčím více než pouhým kapitalistou. On k podpoře svých kapitalistických obchodů usiluje na př. i o vlastní tisk, čehož dociluje zakupováním a podplácením časopisů. V Rakousku — vedle Německa — slouží takto Stinnesovi četné rozšířené a vlivné listy. V poslední době proskočily zprávy, že Stinnes kupuje i některé časopisy v Československu, jmenovitě v pánvi Ostravské, kde trust Stinnesův zaťal již svoje pařáty do četných podniků a jam uhelných a kde usiluje i o Vítkovice. Takovýmto způsobem kurumpuje a falšuje Stinnes koupeným tiskem veřejné mínění.

Přihlédneme-li však k politické osobnosti Stinnesově, uvidíme, že máme co dělat s pravým výlupkem kapitalistického reakcionáře, jenž představuje v našich poměrech veliké nebezpečí hospodářské i politické. Stinnes znamená hospodářské zotročení cizím kapitálem a to kapitálem u nás nejméně žádoucím, a nejhorší politickou reakci. Listy Stinnesovy jsou vesměs tendencí všeněmeckých a monarchistických a co dovedou, viděli jsme zvláště dobře při plebiscitní akci v Rakousku, které listy tyto stály v čele.

Dlouhé a mocné ruce Stinnesova trustu pronikly již i do naší republiky. Tento trust zakoupil se v Podkarpatské Rusi a na Ostravsku, snad i na jiných místech. Tomuto hospodářskému pronikání do naší republiky bude jistě v zápětí následovati úsilí, získati veřejný tisk a úsilí o politický vliv v tomto státě.

Podivením naplňuje, že povolané kruhy československé mlčí k tomuto hospodářskému a politickému nebezpečí, které dojista zasluhuje nejen bedlivé pozornosti, nýbrž také nejrozsáhlejších ochranných opatření. Podepsaní se proto táží:

1. Co jest vládě známo o pronikání vlivu Stinnesova do Československé republiky?

2. Jak hodlá čeliti hospodářskému a politickému nebezpečí, které Stinnesův trust pro naše poměry znamená?

V Praze dne 26. července 1921.

Koudelka, Marek, Benda,

Johanis, Svoboda, R. Chalupa, Pik, Ertl, dr. Winter, Brožík, Hummelhans, dr. Meissner, Pocisk, Němec, Stivín, Kubál, A. Kříž, Hvizdák, Sychravová, Čundrlík, A. Chalupa, Bechyně, Remeš.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP