Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2734.

Interpelace

poslanců Rudolfa Laubeho, Ludmily Pechmanové, Jana Hrizbyla a soudruhů

ministru školství a národní osvěty

o zrušení zbytečné německé měšťanské školy v Českém Dubě.

Místní školní rada v Českém Dubě usnesla se ve schůzi dne 8. července 1921 žádati za bezodkladné zrušení německé měšťanské školy v Českém Dubě a doprovází žádost svoji následujícím rozkladem o stavu školství v místě:

Na základě usnesení obecní správní komise ze dne 2. července 1921 podána presidiu zemské školní rady žádost za zrušení trojtřídní německé měšťanské školy v Českém Dubě pro nedostatek žactva této školy se zřením k zákonu ze dne 3. dubna 1919, čís. 189 Sb. zák. a nař. a n. čl. 2. a 9. a poukázáno k nepřirozenému stavu školství v Českém Dubě.

Uměle udržovaná německá nadvláda v Českém Dubě padla převratem říjnovým a ve městě, jež za dřívějšího režimu nemělo jediného českého zástupce v obecním zastupitelstvu, změnily se poměry do té míry, že v obecní správě mají Češi dvoutřetinovou většinu.

Po více než 25 let domáhalo se české obyvatelstvo místní, obcí přiškolených a celého okresu českodubského marně zřízení české měšťanské školy, ale spravedlivý požadavek jeho mařen byl odporem německého zastupitelstva a německé místní školní rady.

Budiž konstatováno, že pro 15 tisíc českého obyvatelstva okresu českodubského nebylo české školy měšťanské zatím co pro 1065 obyvatelů německé národnosti po desetiletí škola tohoto druhu byla vydržována, třebaže již dříve byla poloprázdná a z velké části žactvem českým a německými dětmi z cizích okresů plněna.

Poněvadž po převratu přestoupilo 170 českých dětí z německé školy obecné a měšťanské do české školy obecné a krátce na to do nově zřízené české školy měšťanské, klesl počet žactva pětitřídní německé školy obecné na celkový počet 79 dětí školou povinných, což přimělo zemskou školní radu, že výnosem že dne 17. listopadu 1919, č. 2214 zredukovala tuto školu obecnou na dvoutřídku.

Redukcí této obecné školy a tím, že okres, jenž měl na 15 tisíc, má podle posledního sčítání pouze 1065 obyvatelů národnosti německé, není dále možná německá měšťanská škola v Českém Dubě, zejména je-li poloprázdných učeben této školy nezbytně potřebí pro rozšiřující se českou koedukační školu měšťanskou, která jest trojtřídní se dvěma pobočkami a o jejíž třetí pobočku bude podle výsledku zápisu žádáno.

V důsledcích usnesení obecního zastupitelstva v Českém Dubě ze dne 7. dubna 1921, čís. 786 byla žádost tato urgována u zemské školní rady písemným podáním, v němž znovu zdůrazněno, že německá dvoutřídní obecná škola měla ve školním roce 1920/21 toliko 78 žáků a německá měšťanská škola v témže školním roce řádně do soupisu zapsaných žáků jen 54, že místní německý kapitalismus svými germanisačními ústavy snaží se uměle vystupňovati počet žáků německé měšťanské školy verbováním německých dětí z různých okresů Čech, dokonce i z říše německé.

Rozhodnutím presidia zemské školní rady ze dne 25. února 1921, č. 785, zřízena pro školní obec Český Dub pro školy české i německé jednotná místní školní rada, která ve schůzi dne 13. června 1921 na základě své kompetence usnesla se zásadně nepřijímati do škol v Českém Dubě (českých ani německých) dětí z cizích okresů školních a provésti zápis do všech škol po ukončení školního roku 1920—21 ve dnech 1., 2. a 3. července 1921.

Jak ze soupisu žáků pro měšťanskou školu německou po zápisu jest zřejmo, zapsalo se pro tuto trojtřídní německou měšťanskou školu celkem 65 žáků řádně do soupisu pojatých a 7 žáků cizích z místního Kinderheimu, zatím co česká měšťanská škola místní má zapsaných žáků 236, pro něž nemá potřebných místností a nemůže se tudíž náležitě rozvíjeti.

Místní školní rada v Českém Dubě podle svého usnesení prohlašuje, že pro německou měšťanskou školu, jež má celkem 65 žáků, nebude nově upravovati potřebných místností, jelikož všechny dosavadní místnosti, sloužící až dosud potřebám této školy, zabrány budou počátkem školního roku 1921—22 k účelům české měšťanské školy, znovu zdůrazňujíc, že neposkytne věcného nákladu na prázdné třídy německé měšťanské školy, jež bylo by nutno upravovati v soukromých budovách, kterážto úprava vyžadovala by velikého nákladu, když z uvedených důvodů není záruky, že jmenovaná škola mohla by se udržeti.

Místní školní rada prohlašuje dále, že školu tuto nelze podle zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189 Sb. zák. a nař., považovati za školu menšinovou a že obecní zastupitelstvo společně s místní školní radou na základě nového usnesení sáhnou k svépomocné akci tím, že počátkem školního roku 1921—22 zavrou tuto německou měšťanskou školu, nebude-li během prázdnin oprávněné žádosti její vyhovělo, neboť trpělivost obyvatelstva v místě a v celém okrese jest stálými průtahy u věci této vyčerpána.

Podepsaní interpelanti se táží:

1. Jest pan ministr ochoten uspíšiti úřední řízení v záležitosti zrušení zbytečné německé měšťanské školy v Českém Dubě?

2. Jest pan ministr ochoten na základě zjištěných fakt ještě před započetím školního roku zrušiti tuto zbytečnou školu?

V Praze dne 22. července 1921.

Laube, Pechmanová, Hrizbyl,

Pelikán, Trnobranský, dr. Uhlíř, Hrušovský, dr. Patejdl, Langr, Slavíček, Špatný, Tučný, Netolický, dr. Vrbenský, dr. Franke, Stříbrný, David, Sajdl, Sladký, Zeminová, Draxl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP