Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2733.

Interpelace

poslance Merty a soudruhů

ministru zemědělství

o nedostatku píce a o stavu dobytka.

Některé zemědělské obvody v celé oblasti našeho státu utrpěly nemálo dlouhým suchem, jímž zejména poškozen výnos luční píce a úroda různých polních pícních plodin. Zvláště v některých horských krajích Pošumaví a na Českomoravské vysočině, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi drobní zemědělci, opírající existenci v první řadě o chov dobytka, s největšími obavami hledí do budoucnosti a již dnes pro nedostatek píce musejí se části svého dobytka zbavovati. Toho využívají spekulační obchodníci ku stlačování cen při nákupu dobytka od malých zemědělců. Na druhé straně obchod snaží se všemi prostředky naprosto nepřiměřené ceny masa dále udržeti.

Drobní naši zemědělci chovají — u porovnání s rozlohou jimi obdělávané zemědělské půdy — velmi značný počet chovného dobytka a při citelném nedostatku lučné půdy jsou nuceni píci jadrná krmiva přikupovati. Ale ceny píce i krmiv stále se udržují na nepřiměřené výši, což má nepříznivý vliv na výši výrobních nákladů dobytka u drobných chovatelů; okolnosti té využívají pak velcí zemědělští producenti, aby docilovali nepřiměřených výtěžků jednak tím, že vysokých výrobních nákladů malorolníkům takto vnucených sami využívají k svému obohacování. Této namnoze skutečně velice kritické dnešní situace malých zemědělských výrobců využívá se nyní dále k usilovné agitaci o povolení vývozu dobytka za hranice. Velkým zemědělským producentům a spekulačním obchodníkům jde tu především, aby pro sebe využili velmi příznivé konjunktury, vyvolané v obchodu dobytkem tím, že Německo stojí bezprostředně před plněním mírové smlouvy o dodávce dobytka čtyřdohodě, při čemž se nabízejí za chovný dobytek ceny více než lákavé.

Velcí zemědělští producenti zkrmovali v době vázaného státního hospodářství značná kvanta ušlechtilého obilí, ježto tím docilovali mnohem většího zisku než při přímých dodávkách k výživě obyvatelstva, čímž stát utrpěl v důsledku zvýšených dovozů ze zahraničí miliardové škody. Uvolněním obchodu obilím budou ceny jeho vyhnány do takové výše, že se velkoproducentům zkrmování obilí v takové míře nevyplatí a proto hledí stav svého dobytka snížiti.

Pro malozemědělce je však udržení dnešního stavu domácího zvířectva životní podmínkou a oni nemohou provozovati takové spekulativní hospodaření jako velcí producenti. Při neúrodě píce a při lichvářských cenách, za které budou museti seno a slámu kupovati, jsou uváděni do situace opravdu kritické, která bude ještě dále zostřena tím, že při uvolnění obchodu obilím a brambory budou musiti tyto plodiny, které potřebují přikupovati i ku své výživě i k výživě dobytka, několikráte dráže než dosud velkým producentům platiti.

Usilování agrárních velkoproducentů a spekulačního meziobchodu po povolení vývozu dobytka za hranice našeho státu je s to ohroziti v nemalé míře malé zemědělce, podlomiti zásobování a výživu lidu a zruinovati celý náš sotva poněkud z válečných pohrom zotavující se chov dobytka.

Nemáme podkladu, abychom mohli posouditi, zda dnešní stav dobytka k racionelní výživě obyvatelstva našeho státu dostačuje, poněvadž vlivem kruhů agrárních nebylo při sčítání lidu jindy obvyklé provádění sčítání domácích zvířat provedeno. Kdežto loni na zimu bylo tvrzeno, že stáje jsou vybity, tvrdí se dnes, že máme přebytek dobytka, pro který doma není spotřeby. Při tom ovšem se zúmyslně zapomíná na velký pokles nákupní schopnosti obyvatelstva, jež ve svých širokých vrstvách může konsumovati sotva polovinu toho množství masa, jaké připadalo u nás na hlavu před válkou. Pro posouzení spotřeby té nemáme dnes také pevného podkladu, poněvadž konsumní statistice nevěnuje se u nás náležitá pozornost, ač ona i pro zemědělskou výrobu, jejíž zdar v prvé řadě závisí na intensitě domácího konsumu, je svrchovaně důležitou. Při tom všem nemůžeme si učiniti náležitou představu o tom, kolik pícních plodin je nutno k racionelní výživě dobytka a stát je tu úplně slepý, nemaje správného kriteria pro to, jaké množství živin nutno k doplnění domácí produkce dovézti ze zahraničí.

Z uvedených důvodů žádáme pana ministra zemědělství za urychlené zodpovědění těchto otázek:

1. Jaká opatření chce učiniti za tím účelem, aby malozemědělcům bylo možno udržeti si dosavadní stav dobytka v neztenčené výši;

2. jaká opatření chce učiniti, aby drobným chovatelům se zabezpečila stabilita cen jich produkce, odpovídajících skutečným výrobním nákladům, a je-li ochoten působiti, aby ceny masa a masných výrobků byly přiměřené nákupním cenám dobytka;

3. proč nebylo provedeno řádné úřední sčítání domácího zvířectva a jaký spolehlivý podklad má vláda pro posouzení, jaký je skutečný dnešní stav dobytka, zda stav ten dostačuje k racionelní výživě obyvatelstva a jaká je ve skutečnosti dnešní spotřeba masa na hlavu připadající;

4. jaké množství polních plodin, po případě zemědělské půdy je zapotřebí k racionelní výživě současného stavu dobytka a jaké množství živin je nutno vzhledem k tomu dovézti ze zahraničí, aby při tom dostatečná výživa obyvatelstva plně byla zajištěna a aby se chovatelům dobytka dostalo možnosti k nákupu dostatečného množství jadrných krmiv.

V Praze dne 19. července 1921.

Merta,

Krejčí, Warmbrunn, Surányi, dr. Hahn, Mikulíček, Kunst, Toužil, Nagy, Kučera, Skalák, Darula, Rouček, Tausik, Haken, Malá, Skaunicová, Houser, Borovszky, Blažek, Bubník.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP