Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2710.

Naléhavá interpelace

poslanců F. Zeminové, J. Pelikána, J. Sajdla, Igora Hrušovského, R. Laubeho a společníků

vládě:

1. o zdlouhavém provádění pozemkové reformy, opomíjení rozsáhlých krajů a latifundií, kde cizácká šlechta vládne dosud celým, nespravedlivě nabytým majetkem pozemkovým na úkor lidu na půdě pracujícího;

2. dále o katastrofálním suchu, hlavně v chudších horských krajinách, majícím v zápětí kvapný výprodej dobytka malozemědělců za nepatrné ceny, ač drahota masa v městech je neslýchaná, jakož i

3. co jest s novelisací soupisů k dani majetkové u malozemědělců, jejichž většina jmění uložena jest v dobytkářství, stíženém v poslední době ohromným poklesem cen.

Podepsaní poslanci vznášejí na vládu stížnost, že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vyhlášen byl sice pracovní plán přídělový pro rok 1921—1923, ale v praxi se téměř neprovádí a malozemědělci marně dovolávají se přídělu půdy zákonem jim zaručené.

Mimo to celé oblasti republiky zůstávají doposud nezměněně v rukou šlechty, církví a židovských velkonájemců, jako na př. na Dolnokralovicku, Benešovsku, Bechyňsku, Voticku, na Turnovsku, Přešticku, Sušicku, Kralovicku u Plzně, na Stupavě, Bystřicku a Holešovsku na Moravě, zrovna jako na téměř celém Slovensku a Přikarpatské Rusi.

Rody Lichtensteinský, Schwarzenberský, Hohenzollernský, Schönbornský, Metternichovský, Augsperský, Khewenhüllerovský, Šebků atd. jsou šetřeny téměř zjevně, také panství arcibiskupa olomouckého, řádu německých rytířů ve Slezsku, panství biskupa Vratislavského a většina maďarských magnátů na východě republiky.

Oddalování přídělu půdy činí na nás dojem úmyslnosti z následujících dvou příčin:

1. Čeká se, zdali evropská reakce nevrhne stíny i na nás a nepovstane-li i v našem státě tolik odpůrců pozemkové reformy, že by se tato znemožnila.

2. Nebo oddaluje se příděl půdy drobným zemědělcům a družstvům zaměstnanců až do let, kdy půda následkem zahraniční konkurence zase bude málo výnosná, takže zisky ve válce a v příznivých konjunkturních letech nynějších seberou šlechta, židé a církevní společnosti, kdežto v letech poklesu cen by se dopřála část půdy československým malozemědělcům, aby nic z ní téměř nevytěžíce, se jí vzdávali a tím přivedla se pozemková reforma ad absurdum.

Těžký životní zápas malozemědělců, marně bojujících o příděl půdy stížen jest mimo to letos katastrofálním suchem na Posázaví, v Českomoravské Vysočině, na českém západě, jihovýchodní a severozápadní Moravě a jinde. V poslední době, poněvadž dobytek nebylo lze uživiti, povolovaly příslušné úřady vyvoz menšího množství dobytka do ciziny. Povolení poskytují se však téměř výhradně velkým výdělkářským společnostem, skupujícím dobytek na velkostatcích a u velkých sedláků, kdežto malozemědělci odkázáni na zdejší trhy, prodávají v Litovli, Německém Brodě atd. dobytek po 2—3—4 korunách za 1 kg živé váhy. Přes tuto úžasnou láci prodává se maso ve městech a průmyslových obvodech po 12—16—20 korunách za 1 kg, aniž by byl dostatečný tlak, aby se toto nezdravé a nepřiměřené rozpjetí mezi cenou nákupní a prodejní stlačovalo.

Mimo to malozemědělci nemohouce se dočkati přídělu půdy, ukládali každý svůj těžce vydělaný groš v dobytkářství. Při soupisech za účelem zjištění majetku a předpisů dávky z majetku v létech 1919—1920 byl majetek malozemědělců vysoko taxován, protože v době té jednotlivý kus dobytka odhadoval se v ceně 5—10.000 kor. Nyní se tyto ceny v roce letošním náhle zřítily a poklesly namnoze i pod 20% původně odhadnutého obnosu. Vládě nastává povinnost, aby k těmto poměrům přihlédla a připravila rychle novelu o soupisu k dani majetkové u malozemědělců.

Nemůžeme se vyhnouti výtkám ministerstvu financí, které povolováním odkladu soupisových lhůt nevybralo dávku z majetku včas, kdy malozemědělci i drobní živnostníci v době lepších cen snadněji by ji byli zaplatili, kdežto nyní objevuje se zde obava, že daně tyto buď zruinují drobné naše malozemědělce a živnostníky nebo případnou novelisaci oprávněnou však a nutnou stát připraví o značný obnos na daních z majetku.

Táží se proto podepsaní poslanci vlády republiky Československé:

1. Jest ochotna vláda co dozorčí orgán Státního pozemkového úřadu zakročiti u téhož, aby byl rychle přídělový pracovní plán pro rok 1921—23 prováděn v praxi?

2. Hodlá vláda zakročiti intervencí u téhož úřadu, aby v oněch krajích, kde doposud k přidělování půdy nedošlo a jest toho nutně v zájmu existencí malozemědělců zapotřebí, aby se tak stalo dodatečně zvláštním přídělovým pracovním plánem pro rok 1921—23?

3. Postará se vláda o to, aby opatřováním levných krmiv nemusili malozemědělci vyprodávati šmahem dobytek a aby velkostatkářům a velkým výdělkářským společnostem nedovolila vyvážeti dobytek na úkor drobných zemědělců?

4. Jak zakročí vláda proti neoprávněné drahotě masa a masných výrobků ve městech a průmyslových obvodech, jejichž cena neodpovídá nijak cenám nákupním?

5. činí vláda již potřebné disposice, hlavně ministerstvo financí, aby včas připravena byla novelisace o soupisu k dani majetkové u drobných zemědělců?

V Praze dne 22. července 1921.

Zeminová, Pelikán, Sajdl, Hrušovský, Laube,

Špatný, Slavíček, Netolický, Buříval, Hrizbyl, Langr, dr. Uhlíř, dr. Franke, Stříbrný, Pechmanová, dr. Bartošek, Tučný, Trnobranský, dr. Patejdl, David, Sladký.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP