Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2705.

Interpelace

poslance Hakena a soudruhů

ministru vnitra

o zastřelení dělníka Šobra Františka ve Lštění četníkem.

Dělník Šobr František, zaměstnaný v poslední době na Zieglerově dole v Nýřanech, byl plných 6. roků ve světové válce. Vrátil se odtud s podlomeným, zničeným zdravím, takže i doma stále churavěl. Dne 24. června nastoupil opětně práci, ale již 25. nastala dovolená všeho dělnictva Škodovky, takže Šobr neobdržel žádné výplaty. Tím octla se pětičlenná rodina bez jakýchkoli prostředků k obživě. Šobr použil své dovolené k zabezpečení své domácnosti; chtěl usušiti seno pro kozu a opatřiti trochu dříví k zatopení. Seno sušil společně se svou ženou na obecní louce u lesa; spatřiv při té suchou soušku v obecním lese, uřízl ji a naložil na trakař se senem. Když však, chtějíce k domovu, ujeli několik kroků, slyšela manželka, která jela s trakařem napřed, za sebou hádku. Když se ohlédla, spatřila četníka, hádajícího se s mužem. S výkřikem: "Ježíš Maria, co pak to děláte!" vrhla se k nim. V té chvíli však, když Šobr dokazoval četníku, že na trakaři žádné větší dříví nemá,

odstoupil četník od něho na několik kroků a střelil!

Kule zasáhla Šobra zblízka na pravé straně pod žebrem, prostřelila ledviny a druhou stranou těla vylétla ven. Šobr se skácel a za krátkou dobu zemřel. Leč nebylo na tom dosti.

Na manželku zavražděného obrátil se vrah se slovy: "Teď jděte vy, nebo vás také zastřelím!" Manželka Šobrova po této pohrůžce utekla do Lštění ke starostovi obce, jemuž věc oznámila. Doby, nežli přijel povoz, využil četník-vrah k tomu, že zavražděného odvlékl s místa vraždy k blízkému lesu, trakař i seno rozházel a kus dřeva, které pod ním nalezl, dal navrch sena. To bylo protokolárně zaneseno četnickou komisí a místním starostou 25. t. m. v bytě zavražděného, jíž asistoval v plné zbroji ten, který ho zastřelil, četník Ouška!

Zavražděný žil se svou rodinou v obecní pastoušce, kůlně, která sloužila až do nedávna za kůlnu na stříkačku. Místnost je bez podlahy a stropu, asi 4 metry dlouhá a taktéž široká; za deštivého počasí do ní prší. Rodina sestává z 3 malých dětí od 5 měsíců do 8 let (nejmladší je mrzákem, má na rukou srostlé prsty), ženy a 74leté matky zavražděného. V den pohřbu neměla rodina ani trochu mouky a ani haléře peněz. Největší bída panuje v nešťastné této rodině, kterou krvelačný státní zřízenec vehnal zastřelením jejího živitele do největšího zoufalství!

Četník Ouška

byl komandován ještě s jinými do Osvračina ku potlačení stávky zemědělského dělnictva v Přívozci.

Pohřeb zavražděného soudruha Šobra, příslušníka naší komunistické strany, konal se v Lštění za veliké účasti dělnictva všech okolních obcí. Za naši stranu dostavil se soudr. Krautvurm z Plzně. Promluvil nad hrobem řeč hluboce srdce rozdírající, odsoudiv bezohledným způsobem brutální zavraždění člověka pro pouhý kus suchého dřeva, takže jedno oko nezůstalo nezaroseno. Vyzval všechno dělnictvo z místa i okolí k podporování ubohé, hladem zmírající rodiny. Za Svaz kovodělníků rozloučil se se zavražděným taktéž tklivými slovy soudr. Och z Plzně. Skon nešťastného soudruha Šobra zůstane dlouho v paměti veškeré dělnictva.

Je neuvěřitelno, že bezohledný, surový četník, zavraždivší nevinného člověka, jest nadále ponecháván ve službě. Protestujeme co nejrozhodněji proti tomuto jednání; žádáme okamžité jeho suspendování a potrestání, jakého skutečně zasluhuje! Od tohoto požadavku neustoupíme! Budiž dán průchod spravedlnosti!

Podepsaní se táží:

Je panu ministru tento případ znám?

Co učinil pro potrestání vinníka?

Je ochoten postarati se okamžitě o náhradu poškozené rodině?

V Praze dne 10. července 1921.

Haken,

Merta, Blažek, Krejčí, Kučera, Darula, Houser, Surányi, Rouček, Nagy, Warmbrunn, Malá, Bubník, Toužil, Skalák, Svetlik, Kunst, Tausik, Skaunicová, Mikulíček, Borovszky, dr. Hahn.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP