Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921

I. volební období.

3. zasedání.

2678.

Odpověď

předsedy vlády

na interpelaci poslance F. Tománka a spol.

o hrozných ukrutnostech na rolnících slovenských, páchaných četníky na Slovensku (tisk 1787).

Četnické stanici ve Velkých Levarech bylo finanční stráží v Mor. Sv. Janech oznámeno, že rolník Štěpán Orgon z Hasprunky se při placení jemu uložené pokuty v Mor. Sv. Janech dne 22. února 1921 vyjádřil, že úřednici finančního ředitelství v Bratislavě dávají ženám za vejce a máslo tabák, který tyto pak prodávají za zvýšené ceny.

Vyšetřujíce toto obvinění, dostavili se dne 25. února 1921 četničtí strážmistři Jan Brhlík a Emil Svoboda do bytu Štěpána Orgona, aby jej vyslechli.

Při příchodu četníků způsobili Štěpán Orgon, jeho manželka Helena Orgonová a syn Pavel veliký povyk. Do úředního jednání svým křikem neustále se mísící Helenu Orgonovou byl nucen strážmistr Brhlík napomenouti, což učinil slovy: "Babičko, nepleťte se nám do toho, my jednáme s vaším mužem". Také Pavel Orgon, který svého otce neustále v odporu proti četnictvu podporoval, musel býti napomenut.

Četnická hlídka, aby zabránila násilnostem, uznala za vhodné upustiti zatím od dalšího zakročení a opustila dům, vyzvavše Štěpána Orgona, aby se dostavil k výslechu na obecní úřad.

Štěpán Orgon šel za četníky před dům, kde se křikem rodiny Orgonovy sběhl zástup lidí a volal: "Jděte a chyťte za zvon a šturmujte. Štěpána Orgona četníci rabují, jak dlouho nás ještě, ti Češi budou drát?" Ze shromážděného lidu volání Štěpána Orgona nikdo však neuposlechl.

Následujícího dne odebral se do Hasprunky velitel stanice, vrchní strážmistr Alois Netík, který, vyšetřiv záležitost zatkl Štěpána Orgona a jeho syna Pavla, ježto byli důvodně podezřelí ze zločinu pobuřování případně přečinu násilí proti orgánu vrchnosti a odvedl je ku státnímu zastupitelství v Bratislavě, aby bylo zabráněno jich působení na svědky.

Proti jmenovaným vede se dosud trestní řízení, oba byli však na slib propuštěni na svobodu.

Ježto podle výsledku šetření nemůže býti v tomto případě súčastněným četníkům nic protizákonného vytčeno, není důvodu k dalšímu opatření v interpelované záležitosti.

V Praze dne 10. července 1921.

 

Předseda vlády:

 

Černý, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP