Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2645.

Návrh

poslanců Jana Prokeše, Josefa Chalupníka, Jana Černého a soudruhů

na sestátnění české zemské vyšší reálky v Mor. Ostravě.

V Mor. Ostravě bylo zřízeno v roce 1897 české reálné gymnasium, když tehdejší rakouský stát, ostravská obec a zemský výbor moravský odpírali zřízení potřebné české střední školy v Mor. Ostravě, ač tam pro menší počet Němců zřízena byla reálka německá, která vlastně v dobách pověstných Gaučových ordonancí z českého ústavu proměněna byla v ústav německý. Rozvoj českého středního školství v Mor. Ostravě byl tak rapidní, že již v roce 1901 muselo dojíti k rozdělení reálného gymnasia ve dvě české střední školy: gymnasium a reálku. Oba tyto ústavy byly vydržovány ze soukromých sbírek obětavého českého lidu a stát i země přispívali pouze nepatrnými subvencemi k vydržování těchto škol. V roce 1904 byla matiční reálka převzata na náklad zemský, ale zemský výbor moravský zavázal si Matici Ostravskou smlouvou, že ponese nadále náklad osobní mimo školníka a Matice musela se starati o budovu, vnitřní zařízení, pomůcky, otop, světlo a nad to platiti ještě zemi paušál 7.600 K ročně. Matice doplácela ohromné tisíce na tuto jedinou reálku severovýchodní Moravy a Slezska. Jak byla škola navštěvovaná svědci o tom nejlépe následující statistika:

V roce 1905 obnášel počet žáků 218, v roce 1915 250, v roce 1918 376, v roce 1919—1920 418 a ve školním roce 1920— 1921 obnášel počet žáků 479. Z tohoto počtu žáků bylo ze Slezska v posledním roce 224, čili 46.8%. Budova ústavu je nedostatečná, obsahuje pouze 10 učíren, 1 síň pro kreslení, jednu pro rýsování, posluchárnu fysiky a chemie a chemickou laboratoř. Poněvadž počet žáků dostoupil letos již 479, muselo býti otevřeno 6. poboček a schází již letos tři učírny, jedna síň pro kreslení a rýsování.

Matice Ostravská nemůže dále nésti věcné náklady, které se páčí v tomto roce na 180.000 K; jediná odpomoc je postátnění tohoto ústavu a rozšíření budovy na náklad státu. Matici sice bylo slíbeno, že gymnasium bude postátněno a že v rozpočtu státním na rok 1921 bude pamatováno na rozřešení této, pro Ostravsko tolik ožehavé otázky. Dosavadní subvence ve výši 10.000 K naprosto nestačí a stát je povinen tuto reálku bezpodmínečně převzíti na svůj náklad a postarati se o rozšíření budovy o nutné místnosti. Jiná veliká města, jako Brno, Plzeň mají více reálných škol, kdežto Mor. Ostrava pouze 1 reálku, kterou odbývalo staré Rakousko macešským způsobem a žel, republika Československá nechová se štědřeji.

Podepsaní proto navrhují:

Česká zemská vyšší reálka v Mor. Ostravě budiž převzata na náklad státu. Matice Ostravská budiž zbavena povinnosti starati se o věcný náklad a povinnost tuto převezme na sebe stát. Do státního rozpočtu na rok 1922 budiž zařaděn potřebný obnos k úplnému převzetí a vydržování této vyšší reálky potřebný.

V ohledu formálním budiž návrh ten přikázán výboru kulturnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 19. července 1921.

Jan Prokeš, Jos. Chalupník, J. Černý,

Ulrich, Bečko, Johanis, R. Chalupa, Geršl, dr. Meissner, Biňovec, Koudelka, dr. Markovič, Novák A., Karpíšková, Marek, Kubál, dr. Winter, Ertl, Jaša, Svoboda, Stivín, Remeš, Pik.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP