Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2629.

Návrh

poslance Fr. Geršla a soudruhů,

aby ministerstvo spravedlnosti ve shodě s ministerstvem vnitra, obchodu a financí vydalo nařízení o zřízení živnostenského soudu ve Velké Olomouci.

Zákonem ze dne 27. listopadu 1896, č. 218 ř. z. zřízeny byly v bývalé monarchii ve všech zemích živnostenské soudy. Na Moravě zřízeny byly podle citovaného Zákona živnostenské soudy v Brně, Mor. Ostravě a v Prostějově a jejich význam jest dnes všeobecně uznáván nejen dělnictvem, ale i zaměstnavateli.

Následkem zřízení Velké Olomouce přiřaděny byly k městu Olomouci také průmyslové obce Hejnín, Řepřín, Hodolany, Nová Ulice, jakož i jiné obce průmyslové. Agenda okresního soudu olomouckého před válkou beztak již velmi rozsáhlá jest dnes tak ohromnou, že ti, kteří hledají zde rozřešení sporných otázek vyplývajících ze smluvních poměrů mzdových jsou často průtahy finančně poškozeni.

Okres olomoucký jest také střediskem velkého a těžkého průmyslu železářského. Ve Štěpánově i Řepříně jsou veliké ocelárny. Olomouc sama jest středisko obchodu. Všichni zaměstnaní, kteří cítí se býti na svých právech plynoucích z právního a služebního poměru poškozeni, vyloučeni jsou z dobrodiní zákona o živnostenských soudech.

V okrese olomouckém přichází v úvahu na 30.000 dělníků v průmyslu, obchodech a živnostech, kteří již za Rakouska domáhali se resolucemi, schůzemi a anketami zřízení živnostenského soudu.

Konečně, je pozoruhodné, že v Olomouci dosud živnostenský soud zřízen nebyl ač jeho potřeba byla dokázána a nalézá se tam také II. instance, jako soud odvolací živnostenského soudu v Prostějově.

Z těchto důvodů podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno račiž se usnésti:

Ministerstvu spravedlnosti se ukládá, aby ve shodě se súčastněnými ministry učinilo ihned kroky ku zřízení živnostenského soudu ve Velké Olomouci, a aby 1. lednem 1922 vstoupil tento živnostenský soud v život.

Potřebný finanční náklad osobních výloh tohoto soudu budiž zařaděn do státního rozpočtu na rok 1922.

V ohledu formálním, budiž tento návrh odkázán výboru iniciativnímu a právnímu.

V Praze dne 15. července 1921.

Geršl,

Bechyně, Marek, Svoboda, Hampl, Sychravová, Jaša, Prokeš, Chalupník, Srba, Stivín, Hummelhans, R. Chalupa, Remeš, Johanis, Habrman, Karpíšková, A. Kříž, Benda, Biňovec, Tadlánek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP