Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2622.

Interpelace

poslance Jaroslava Hálka a soudruhů

vládě

nesmírném zatížení horských pošumavských okresů berními přirážkami.

Zatížení poplatnictva berními přirážkami pociťuje se snad nejkrutěji v horských okresích pošumavských, jichž hospodářský stav stává se velmi kritický a neudržitelný, takže vyžaduje neprodleně řešení a úpravy.

Finanční stav těchto okresů lze znázorniti nejlépe vylíčením poměrů na okrese. Vimperském, jenž patří co do polohy mezi největší okresy v Čechách.

Nákladem tohoto okresu udržuje se 108 km okresních silnic v obtížném horském terénu, jež mají na hranicích státních obzvláštní důležitosti strategické.

Vydání na silnice preliminované činí za r. 1921 613.817 Kč 31 h, kdežto celkový předpis daní okresu vimperského činí 144.947 Kč 12 h; bylo by tedy potřebí jedině pro silniční záležitosti 400% okresních přirážek, nehledě k jiným velkým požadavkům, které se kladou na okres.

Veškeré fondy uložila dřívější německo-nacionální správa okresu do válečných půjček a další půjčky mimo to ještě lombardovala, takže dnes okres musí platiti horentní úroky.

Národní shromáždění usneslo se na značném zvýšení platů úředníků, neudalo však, z čeho okres jako řádný hospodář má uhraditi tyto platy. Dle tohoto zákona musí okres platiti cestmistru ročně Kč 35.832.—, což se samo rovná skoro třetině celkového berního základu okresu.

Co do dalších zaměstnanců okresu, žádají právě okresní cestáři, v počtu 26, značné zvýšení svého, jinak dosti skrovného platu, a vyhoví-li stát neb okres těmto požadavkům, zvýší se přirážky o dalších 200%, čímž lze očekávati již v příštím roce asi 900 až 1000% okresních přirážek, ku kterým přistupují 700 až 800% přirážek obce vimperské, dále zemské, takže lze v nejbližším čase počítati s autonomními přirážkami 2000%, což by samozřejmě každý hospodářský život udusilo. Okres vimperský sestává vesměs z malých domkařů, půda v jeho horském podnebí méně vynáší než v kraji, živnostnictvo pouze živoří. Velký průmysl, světoznámé sklářství a j. jest podvázáním vývozu v kritické situaci a není naprosto schopen vydržeti ještě nějaké zvýšení autonomních přirážek. Průmysl pracuje pouze 3 dny v týdnu, a tisíce lidí z této krajiny, kteří v dobách míru hledali v cizině zaměstnání, nenalézají je dnes nikde.

Správní komise okresu vimperského podala před časem vládě republiky Čsl. rozklad o nesnesitelných poměrech berního zatížení přirážkami následkem úpravy služebních poměrů zaměstnanců okresu a všeobecného zvýšení režie okresní správy, zejména nákladů na silnice, leč dosud ničeho se nepodniknulo, aby dosavadní kritická situace se nějak zažehnala; vládou projektované finanční úlevy okresům nutno prohlásiti v tomto případě za nepostačitelné a opožděné. Proto táží se podepsaní:

Jaká opatření hodlá vláda učiniti:

1. by finanční krise okresu vimperského co nejdříve se rozřešila do té míry, by berní soustava přirážková stala se přiměřenou hospodářské síle poplatnictva okresu?

2. by ulehčilo se jmenovanému okresu zvláště co do nákladů na správu okresních silnic, jež mají na hranicích státních velký význam?

V Praze dne 11. července 1921.

Dr. J. Hálek,

Beran, dr. Blaho, Dubický, dr. Hnídek, dr. Kubíček, Stodola, Bradáč, Staněk, Černý J., dr. Šrobár, Chlebounová, Mašata, Křemen, Malypetr, Prokůpek, Rychtera, dr. Srdínko, Molík, Tůma, Sonntág.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP