Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2585.

Odpověď

vlády

na interpelaci posl. Rudolfa Mlčocha, Josefa Pastyříka a soudruhů

o nespravedlivém vyměřování daní (tisk 2339).

Na základě důkladného šetření, jež nařídil ministr financí vzhledem k tomu, že v poslední době došlo ho, vedle interpelací podaných ve sněmovně i mnoho projevu různých stavovských organisací, v nichž stěžováno si do nepřiměřeně vysokého zdaňování živnostnictva a obchodnictva, mohu prohlásiti, že tvrzení, jakoby se daně maloživnostnictva a maloobchodnictva vyměřovaly oproti velkopodnikům stranicky příliš vysokými sazbami, nebylo by opodstatněným. Mimo některé ojedinělé případy, které ostatně lze vysvětliti rychle se měnícími poměry hospodářskými, nelze mluviti o přeceňování poplatnictva při ukládání přímých daní.

Tíživě působí arciť na poplatnictvo přílišné zatížení státních dlaní přirážkami autonomních korporací. Přirážky obecní a okresní vypisují se v posledních letech takovými procenty, že povinnost daňová se jimi zmnohonásobňuje, čímž ovšem břemeno daňové stává se pro poplatnictvo nesnesitelné. Finanční správa uznává tento stav neudržitelným, a činí všemožné, aby vypisování přirážek v míře přesahující poplatnou schopnost poplatnictva znemožnila. Námahy tyto nedosáhly však dosud cíle, vypisování nepřiměřených přirážek příslušnými autonomními korporacemi bohužel zabráněno nebylo a návrhy na úpravu finančního hospodářství autonomních svazků nedošly dosud projednání v Národním shromáždění. Náprava v tomto ohledu jest jednou z nejnaléhavějších otázek, které jest Národnímu shromáždění řešiti.

Důsledky zmíněné otázky autonomních přirážek, nemohou však působiti na finanční správu, aby jedině z důvodu vysokého zatížení přirážkami vzdala se nároku na. předpisování daní státních sazbami odůvodněnými výší zisku.

Že uložené sazby daně státní nepřesahují všeobecně výši úměrnou docíleným ziskům, vidno z toho, že počet odvolání podaných proti dlaňovým předpisům za poslední léta nepřesahuje obvyklé procento.

Proti vysokému zdanění mohou se poplatníci účinně brániti odvoláními, ve kterých mohou vésti důkazy o svém přecenění. Podaným odvoláním věnují berní správy, jakož i odvolací komise největší péči a jest zde jistě dostatečné záruky, že omyly při ukládání daní se přihodivší, budou v cestě odvolací odčiněny.

Ministr financí jest ochoten veškeré konkrétní případy, dáti okamžitě vyšetřiti a zjednati nápravu.

Ukládání daní hlavně daně výdělkové, daně z příjmu a daně válečné zdrželo se přetížením berních správ jinými nutnými agendami (soupis majetku, kolkování peněz, spolupůsobení při vyživovacích akcích atd.) takovým způsobem, že většinou teprve koncem roku 1920 a v roce 1921 bylo možno poplatníkům doručovati platební rozkazy na rok 1919 a za předcházející léta.

Předpisy za tato léta jsou přirozeně vyšší než za léta předválečná, dosahujíť obra-ty a zisky mnohonásobné výše obnosu předválečných. Na poplatníky doléhá ovšem těžko, že mají platiti nyní najednou zvýšená daňová břemena za více let předešlých, a to tím více, že placení spadá do doby, kdy mimořádně výhodná konjunktura obchodní ve všech téměř oborech výroby a obchodu poklesla.

Velká většina poplatnictva při dobrých poměrech posledních let nedbala toho, že platiti bude daně odpovídající skutečným ziskům, opomenula udělati si potřebné reservy pro dlaňová vydání a spotřebovala své movité prostředky nebo je investovala do podniku a realit, takže nemá v době, kdy zaplacení daní za předešlá léta se požaduje, nutných mobilních obnosů.

Aby poskytnuto bylo poplatníkům co největší ochrany a úlevy vzhledem ke stávající nesnadné hospodářské situací, učinil ministr financí již vhodná opatření k urychlení a. zjednodušení vyřizovaní odvolání a poukázal berní správy, aby v případech, kde jde o očividná přecenění poplatníků, posečkáno bylo s vybíráním a vymáháním těch obnosů daňových, s jejichž podpisem v cestě odvolání možno počítati, a to prozatím bezúročně. V těch případech, kde nenastalo přecenění poplatníka, kde však následkem dodatečných daňových předpisů nebo z jiných ohledů zasluhujících okolností schopnost poplatníkova k vyrovnání závazků daňových dočasně u větší míře byla zmenšena, mohou na žádost: poplatníkovu povolovány býti přiměřené splátky neb i delší lhůty k placení. Ve smyslu §u 18 odst. 2. zákona ze dne 16, března 1921, čís. 116 Sb. z. a n., svolil ministr financí, aby při povolení úlev platebních byly ve zcela výjimečných a zvláště odůvodněných případech úroky z prodlení sníženy na 5%, hrozila-li by jinak poplatníkovi hospodářská zkáza.

Učinil také opatření, aby poplatnictvo bylo denním tiskem informováno o pravém stavu věci a o správném postupu, jakým domáhati se může opravení předpisů daňových v případech skutečného přecenění a přípustných úlev plnění daňových povinnosti.

Nelze arciť opomenouti mlčením různé protestní schůze, které zvláště v poslední době byly proti vyměřování daní konány a které v mnohých případech končily zcela nepřípustnými projevy proti berním správám a jich úředníkům. Podobné zjevy jsou arciť s to, aby podryly autoritu orgánů a ochromily činnost berních správ a daňových komisí. Úřednictvo berních správ nenese na obtížné situaci poplatnictva žádné viny a jsou tedy agitace proti nim vedené zcela bezdůvodny a nespravedlivy. Úřednictvo berních správ vykonává nanejvýš obtížnou a zodpovědnou svojí povinnost se chvályhodnou sebeobětavostí a s největším sebezapřením za nejvýš nepříznivých poměrů a zasluhuje spíše plného uznání a ochrany proti nerozvážným a nezodpovědným živlům. Jest nutně potřebí, aby každý, komu blaho státu leží na srdci pracovali k uklidnění poplatnictva a k zvýšení jeho vědomí zodpovědnosti vůči státu, jelikož jedině největší obětavostí se strany celé veřejnosti jest možno překonati těžké obtíže, které se staví v cestu uspořádání hospodářských poměrů v naší republice.

Na jednotlivá vyzvání interpelace dovolují si odpověděti:

ad a), berní správy jsou poukázány, aby povolávaly jedině důvěrníky nestranné a při tom dbaly hlavně návrhu organisací živnostenských a obchodních;

ad b) z důvodu přílišného zatížení administrativního, jakéhož berní správy nyní by nesnesly, nebyly dosud provedeny volby do berních komisí, stane se tak však co nejdříve. Zatím starají se berní správy, aby cestou jmenování byly komise doplňovány takovým způsobem, aby vyhovovaly požadavku řádného zastoupení veškerých vrstev poplatnictva;

ad c) jak jsem již šířeji dovodil, bylo nařízeno rychlé vyřizování odvolání a úlevy při placení až do vyřízení odvolání;

ad d) o dalších úlevách platebních zmínil jsem se již obšírněji;

ad e) omezení výše přirážek má za účel návrh zákona, jenž byl již před drahnou dobou Národnímu shromáždění předložen, bohužel však ještě neprojednán;

ad f) zjednodušiti co nejvíce administrativní aparát republiky jest vřelou snahou vlády. Zvláště ve správě finanční mnoho již bylo vykonáno. Bohužel však staví se tak často v cestu překážky i se strany obyvatelstva samotného jako na př.: při zrušování berních úřadů a koncentrování jich agend v místě finanční správy. Vláda bude i na dále energicky sledovati cíle zjednodušení administrativy a žádá za všemožnou podporu Národního shromáždění.

V Praze dne 13. července 1921.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP