Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2571.

Interpelace

poslance dra Lukavského a soudruhů

na ministra vnitra

o událostech ve Stříbře dne 7. července 1921.

Bund der Landwirte svolal na rychlo ve středu 6. července pomocí cyklistů na následující den do Stříbra kol 2000 německých sedláků z okolí. Tito přišli v houfech, ozbrojeni sukovicemi na náměstí, odkudž se odebrali za vedení posl. Schuberta a senátora Lipperta na okresní správu politickou. Přišli tam, aby prohlásili předsedovi okresní správy politické, že žádají hlavu jeho, to jest násilné jeho odstranění, poněvadž s ním nejsou spokojeni. Při Kreistagu německé mládeže rolnické 3. července 1921 bylo podle zprávy četníka Zitzmanna umluveno, že se Němci na Stříbrsku zbaví přednosty okresní správy politické tím způsobem, že poslanec dá mu facku, čímž bude nucen přednosta okr. správy politické minist. rada O. Kozlanský město Stříbro opustiti, poslanci prý se pak nemůže nic státi, ježto je chráněn imunitou.

Dav vpadl do úředních místností s holemi a hledal minist. radu O. Kozlanského. Ten však týž den byl při úředním jednání v Dobřanech. Zastupoval jej komisař dr. Piffl. Když zvěděli, že chef úřadu není přítomen, řekli dru Pifflovi: "K vůli Vám zachováme klid, ale kdyby byl přítomen ministerský rada, pak bychom docela jinak postupovali! Škoda! škoda!" V Sele stáli J. Hassold ml. a bývalý rakouský důstojník, agitátor Bundu der Landwirte Pfrogner. Dr. Piffl jim dal povolení k odbývání táboru na náměstí. Na táboru byly proneseny nejprudší útoky proti naší státní správě a zvláště proti místním vedoucím českým úředníkům. Když byli odevzdali usnesenou resoluci na okresní správě politické, odtáhli k budově berní správy. Poslanec Schubert se senátorem Lippertem, Hassoldem a Pfrognerem odebrali se do kanceláře, při čemž Hassold strkal co nejvíce sedláků ozbrojených holemi do kanceláře přednosty berní správy dra Hudského. Poslanec Schubert nutil pak tohoto, aby šel dolů před dav a prohlásil, že jest ochoten, výměry berní zrevidovati. Při tom útočil na něj Hassold, aby šel dolů co nejrychleji, ježto nemají času dlouho na něj cekati. Dr. Hudský pod tímto násilím poslanců, Hassolda, jakož i Pfrognera musil jejich rozkazu vyhověti a odebrati se před zuřící dav a prohlásiti na něm vynucené prohlášení. Když se dole objevil, bylo mu spíláno: "Du böhmischer Hund, leme deutsch, wir wollen deutsche Beamten".

Dr. Hudský pro ohromné rozčilení nemohl mluviti a utrpěl vážný nervový otřes. Ježto dav pak ještě více zuřil, byl nucen promluviti k davu jeho zástupce. Dav pak za zpěvu "Wacht am Rhein," "Deutschland über alles" a písně s melodií "Got erhalte" rozešel se do hostinců.

Demonstrace trvala od 9. hod. dop. do 1. hod. odp. V městě byli tři četníci. Vojenská posádka byla na cvičení.

Po demonstraci téhož dne odpoledne dostavila se na berní správu deputace asi 15 občanů z obce Holostřes a žádali referenta o dani z obratu, aby jim byl vrácen zaplacený obnos této daně, a prohlásili, že se dříve nehnou z úřadu, dokud jim nebude vrácen. Na otázku vrch. berního správce Em. Papeže, kdy obdrželi platební rozkazy, odpověděli, že je obdrželi většinou již před 30 dny, takže lhůta k podání rekursu už prošla. Bylo nápadno, proč poplatníci nevyužili opravných prostředků v zákonné lhůtě, zvláště když došlo na berní správu ve Stříbře na 1.500 rekursů proti vyměření daně z obratu od poplatníků z různých obcí. Byli upozorněni na prošlou lhůtu a tázáni, proč nepodali stížností včas. Na to odpověděli, že po obdržení platebních rozkazů byli s vyměřením dané spokojeni a daň tu také zcela zaplatili. Nyní však, když vidí, že se pořádají protesty proti vyměřování daně z obratu a když jim organisací jejich bylo řečeno, že tak vysokou daň neprávem zaplatili, žádají o vrácení. Žádost jejich byla berní správou zamítnuta. Tato deputace zakročila následkem agitace dopolední, jež se dála za hesla: "Nezaplatiti vůbec žádných daní!"

Podepsaní se táží:

Dáte, pane ministře, vylíčené událostí přísně vyšetřiti, aby vinníci byli pohnáni k zodpovědnosti?

Co hodláte, pane ministře, učiniti na ochranu našich úředníků ve zněmčeném území, aby mohli nerušeně bez obav o bezpečnost svého života konati to, co podle zákonů a nařízení jako úředníci našeho státu konati jsou povinni?

V Praze dne 12. července 1921.

Dr. Lukavský,

inž. Bečka, Bergman, Dr. Engliš, Dr. Kramář, Dr. Hajn, Petrovický, Purkyňová, G. Navrátil, Zavřel, Dr. Matoušek, Mašek, Dr. Rašín, Rosolová, Dyk, Veverka, Votruba, Špaček, inž. L. Novák, Hudec, Modráček, Stejskal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP