Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2564.

Zpráva

výboru pro průmysl, živnosti a obchod

o návrhu poslance V. Veverky a soudruhů (tisk 581)

na neprodlené provedení voleb odhadních komisí pro všeobecnou daň výdělkovou a daň z příjmů.

V návrhu poslance Veverky a soudruhů jakož i v četných dotazech jiných poslanců tlumočen je požadavek poplatnictva, zejména živnostenského, stěžujícího si na nerovnoměrné a nespravedlivé ukládání daní, aby daně vyměřovány byly na základě skutečného výdělku a majetku a nikoli na základě povrchního odhadu a začasté libovůle berních úřadů. Tomuto úkolu vyhověti měly odhadní komise pro všeobecnou daň výdělkovou a daň z příjmů, jež představují daňovou samosprávu poplatnictva.

Odhadní komise pro daň z příjmů byly naposled ustaveny v r. 1912. Za těchto 9 let mnoho členů zemřelo, odstěhovalo se do jiného okresu, odhadní komise staly se neúplnými. Živnostenské i zemědělské poplatnictvo si stěžuje, že v některých okresech nejsou komise vůbec svolávány, jinde nejsou ke schůzím komise zváni všichni členové její, takže daň z příjmů ukládají berní správy samy. Tento postup je arci nezákonný, neboť zákon výslovně stanoví, že vyšetřovati příjmové poměry a stanoviti berní sazby náleží odhadním komisím. Teprve tehdy, kdyby komise neskončily své práce ve lhůtě ministrem financí stanovené, mohou jejich oprávnění přenesena býti na berní správy. Poplatnictvo zejména živnostenské si stěžuje, že tohoto zákonného postupu není dbáno a že berní správy samy bez součinnosti odhadních komisí (dnes ovšem neúplných) stanoví berní sazby. Uváží-li se pak, že berní správy jsou zaneseny běžnou agendou stále vzrůstající a že mají nedostatek odborně vyspělých referentů a že používá se libovolnou praxí odiosních berních důvěrníků, je vysvětlitelno, že dochází k tak křiklavým nesrovnalostem při vyměřování daní, jež byly příčinou veřejných protestů.

Požadavek poplatnictva, aby daňová samospráva ve formě odhadních a odvolacích komisí, jemu již za rakouské monarchie přiznaná, byla v Českosl. republice uplatňována, je dojista přirozeným a zdůvodněným. V teorii zvýšil se ještě význam komisí tím, že jim náleží též ukládati dávku z majetku a z přírůstku na majetku. Prakticky však význam jejich poklesl, někde vůbec nefungují. Pouhým doplňováním komisí jmenováním nových členů (zejména není-li dbáno dobrozdání příslušných zájmových korporací), nedocílí se plné nápravy. Této lze dosíci jen brzkými novými volbami do berních komisí.

V odpovědi na některé interpelace uvádí p. ministr financí proti brzkým novým volbám zejména, že berní správy jsou přetíženy pracemi s ukládáním běžných daní, takže další jich zatížení volbami mohlo by míti za následek poruchu berní agendy a tím i zmenšení státních důchodů; zvýšením existenčního minima a změnou hospodářských poměrů nesouhlasí již posavadní volební seznamy se skutečností a nové zhotoviti prý nelze už proto, že daň z příjmů za léta 1919 a 1920 není posud předepsána.

Pokud jsou námitky tyto závažny, je oprávněnost jejich jen dočasnou. Spravedlivého zdanění poplatnictva lze docíliti jen na základě přesné znalosti rozsahu podniků a majetkových poměrů každého jednotlivce. Těchto znalostí nemá a posavadní praxí si jich nezíská berní správa bez součinnosti volených důvěrníků poplatnictva v berních komisích.

Výbor pro průmysl, živnosti a obchod navrhuje tudíž poslanecké sněmovně ku přijetí tuto resoluci:

ťI. Ministerstvu financí se ukládá, aby byly vykonány neprodlené nové volby komisí pro všeobecnou daň výdělkovou a daň z příjmů. Pokud nové volby nebudou vykonány, buďtež komise bez průtahu doplňovány náhradním jmenováním dle návrhů příslušných zájmových korporací tak, aby jednotlivé vrstvy poplatnictva byly pokud možná rovnoměrně zastoupeny.

II. Vláda se vyzývá, aby co nejdříve předložila osnovu zákona, kterouž zjednán by byl zákonný podklad pro volby těchto komisí, při čemž šetřeno budiž těchto zásad:

Všichni členové komise buďtež voleni;

členům berních komisí budiž po dobu zasedání poskytnuta přiměřená dnešním poměrům náhrada za ztrátu času a hotové výlohy;

v berních komisích nechť zasedají poplatníci všech 4 tříd výdělkových.Ť

V Praze dne 30. června 1921.

Jan Slavíček, v. r.,

předseda.

K. Anděl, v. r.,

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP