Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2562.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti zemského trestního soudu v Praze z 10. ledna 1921, č. j. Vr. XII. 12.184/20 za svolení k trestnímu stíhání poslance Jana Hrizbyla, pro zločin veřejného násilí podle §§ 5, 83 tr. z.

Zemský trestní soud v Praze požádal v nadpise citovaným přípisem za svolení k trestnímu stíhání poslance Jana Hrizbyla, poněvadž za přítomnosti a vedení jmenovaného poslance provedeno bylo dne 28. srpna 1920 za pomoci as 20 dělníků násilné nastěhování Josefa Semelky, dělníka v strojírně Agrární banky v Praze VII.—799 do bytu polic. rady Šmardy v domě č. p. 1124 v Praze-VII., kterýžto byt přiřknut byl bytovou komisí vrch. oficiálu minister. spravedlnosti p. Jarosl. Jiskrovi.

V trestním vyšetřování proti Jos. Semelkovi co obviněnému až dosud vedeném vyšlo na jevo, že týž hledaje půl druhého roku marně byt, obrátil se o radu na posl. Jana Hrizbyla, který jej správně odkázal na bytový úřad, kdež mu bylo p. ministerským radou Fahounem řečeno, aby si byt našel a nastěhoval se tam, že ten kdo se dříve nastěhuje, byt má.

Když obviněný zvěděl, že policejní rada Šmarda bude se z bytu v domě č. p. 1124 v Praze-VII. stěhovati, hleděl sobě byt ten zajistiti. Mimo jiné vyrozuměl o tom sekretáře strany čs. social. Hanzlíčka a poslance Hrizbyla, jemuž zároveň sděleno, že dělnictvo strojíren, v nichž Semelka jest zaměstnán, bude se snažiti tehdy ťobvyklýmŤ způsobem t. j. násilně Semelku ubytovati v bytě po polic. radovi Šmardovi, o jehož uprázdnění se dovědělo.

Když tudíž p. posl. Hrizbyl zvěděl, že se stěhování Semelky provádí, dostavil se k tomu, aby pokud možno zabránil násilí, kdyby snad někdo vůli lidu odporoval. K úkolu tomu byl jakožto poslanec nejen oprávněn, nýbrž i povinen v zájmu veřejném zakročiti, by zvůle lidu v této rozvášněné době byla mírněna a dopustiti se raději menšího zla k odvrácení zla většího.

Tohoto činu podjal se posl. Hrizbyl vzhledem ku svému postavení v životě veřejném, nikoli však, že by rozkazem, poradou, naučením chtěl nastrojiti nebo úmyslně dáti příčinu tomu, by někdo opominuv příslušný úřad s více lidmi sebranými, násilným vpadnutím porušil pokojné držení nemovitosti neb práva někoho, jak toho skutková povaha zločinu podle §§ 5, 83 tr. zák. vyjadřuje.

Imunitní výbor navrhuje poslan. sněmovně, aby se usnesla, že žádosti zemského trestního soudu v Praze ze dne 10. ledna 1921 nevyhovuje a posl. Jana Hrizbyla k trestnímu stíhání pro zločin veřejného násilí dle §§ 5, 83 tr. zák. nevydá.

V Praze dne 9. března 1921.

Místopředseda:

Viktor Dyk, v. r.,

Zpravodaj:

Mach, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP