Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2519.

Odpověď

ministra vnitra a ministra spravedlnosti

na interpelaci poslance Čuříka a spol.

o násilném přepadení československých křesťansko-sociálních dělníků, zbavení jich práce na jámě "Šalamoun" v Moravské Ostravě, a o jiných případech soustavného teroru sociálně-demokratických stoupenců na Ostravsku (tisk 1979).

Spory na jámě "Šalamoun" a jámě "Jindřich" v Moravské Ostravě mezi tamním hornictvem pro příslušnost k odborové organisaci byly povolanými úřady bedlivě sledovány.

Jak policejní komisařství, tak i bánský revírní úřad v Moravské Ostravě použily všech prostředků, aby docílily shody, vyjednávaly několikráte s deputacemi obou stran, nabádaly k umírněnosti, vysvětlovaly a varovaly důtklivě před jakýmkoliv násilným pokusem k řešení tohoto sporu. Když mimo nadání došlo přes to k porušení veřejného klidu a pořádku, zakročily úřady všemi pohotově jsoucími prostředky. Případy násilí, které se staly, byly bez prodlení vyšetřeny a soudu udány. Rovněž všechna oznámení, která v té příčině došla, byla zevrubně prozkoumána a pokud byly předpoklady zákonné, bylo o nich zavedeno trestní řízení. Pro násilnost proti důvěrníku křesť. sociál. Kavalcovi, nebylo úřadům učiněno oznámení a zakročilo proto státní zastupitelství v Moravské Ostravě teprve na základě interpelace.

Všechna tato trestní řízení nejsou dosud skončena a nelze proto ze zákonných důvodů o jejich dosavadních výsledcích blíže se vysloviti.

Otázka náhrady postiženým projednává se před rozhodčím soudem dělnickým pro spory o vyloučení z práce v Moravské Ostravě.

Na jamách vyvěšena byla vyhláška, vydaná policejním komisařstvím v Moravské Ostravě a tamním báňským revírním úřadem ze dne 8. dubna 1920, v níž se apeluje na rozvážné hornictvo, aby nedopustilo znásilňovati soudruhy, kteří mají jiné politické, nebo náboženské přesvědčení, aby respektována byla volnost svobodného projevu přesvědčení a uznáno stejné právo pro každého, v níž se však také zdůrazňuje, že úřad učinil opatření, aby osobní a koaliční svoboda bezpodmínečně byla chráněna a že v případě porušení této svobody proti těm, kteří toho nedbají, bezpodmínečně a bezohledně dle zákona zakročí. Ministerstvo vnitra s textem této vyhlášky souhlasí a proto nepokládá za potřebno vydati novou vyhlášku, kterou interpelace navrhuje.

Ministerstvo vnitra věnuje všem dělnickým sporům náležitou pozornost, zejména pak ovšem sleduje organisační vývoj ostravského dělnictva se zvláštní pečlivostí. Ministerstvo vnitra učinilo a učiní vždy vše, aby zabránilo výstřelkům a občasným nepřístojnostem, k nimž dochází při každém organisačním zápasu, aniž musilo nastati krveprolití, jehož se interpelace obává.

V Praze dne 16. června 1921.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Popelka, v. r.

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP