Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2514.

Interpelace

poslanců Mikulíčka, Roučka a soudruhů

ministru zdravotnictví a vnitra

o stravování řeky Dřevnice koželužskými továrnami.

Během světové války od r. 1915 založilo se ve Zlíně na řece Dřevnici několik nových koželužských továren a dosavadní podniky vzhledem k dobré konjunktuře v době válečné, značně se rozšířily.

Ve všech těchto továrnách, jak ve Zlíně samém, tak v blízkých Malenovicích, používá se k vydělávání kůží různých chemických přípravků, jejichž zbytky vypouští se pak bez jakékoli filtrace do řeky Dřevnice. Voda této řeky jest proto úplně otrávena, ba otrava tato působí dokonce i v řece Moravě, do níž se Dřevnice 11 km pod Zlínem vlévá.

Následkem této otravy pošly v řece Dřevnici skoro všechny ryby a obyvatelstvo 5 obcí v povodí Dřevnice nemůže používati vody ani ke koupání, praní, plavení a napájení dobytka, ke kterýmžto účelům, ode dávna vody se používalo. Zjištěny jsou případy, že děti, které nic netušíce ve vodě se vykoupaly, vážně onemocněly. Nad to zkažená voda, zvláště v létě za nízkého stavu, rozšiřuje do dalekého okolí odporný zápach, který jistě nijak neprospívá zdraví obyvatelstva oněch částí obcí, jimiž vedou mlýnské strouhy.

Když v r. 1915 protestovali zástupci občanstva proti této otravě, odpověděly jim rakouské úřady, že v zájmu vítězného ukončení světové války nelze provoz v koželužnách zatěžovati filtračními náklady. Válka jest již téměř tři roky skončena, obyvatelstvo však marně čeká od republikánských úřadů nápravy.

Továrníci, kteří za krvavé války lehce získali mnohé miliony, snadno mohli by oželeti náklady spojené s filtrací. Továrník Tomáš Baťa ve Zlíně zavázal se také komisi na podzim r. 1920, že zařízení filtrační do června t. r. zavede. Poněvadž však červen již minul a továrník Baťa přes několikanásobné urgence slibu svému nedostává, táží se podepsaní:

Jsou páni ministři ochotni uznati, že zdraví tisíců obyvatelů povodí Dřevnice jest dražší než měšec kapitalistův?

Jsou páni ministři ochotni naříditi bezodkladné zřízení nutných filtračních opatření, aby již jednou odstraněna byla otrava, kterou obyvatelstvo již plných šest let citelně trpí?

V Praze dne 30. června 1921.

Mikulíček, Rouček,

Merta, Houser, Blažek, Kunst, dr. Hahn, Krejčí, Landová-Štychová, Kučera, Borovszky, Bubník, Skalák, Svetlik, Skaunicová, Warmbrunn, Surányi, Nagy, Malá, Darula, Teska, Toužil.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP