Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2502.

Návrh

poslanců Václava Draxla, dra Vrbenského, Landové-Štychové, Václava Sladkého a spol.

na vydání zákona o povinném zřizování pokračovacích odborných škol pro horníky.

Horníci již delší dobu domáhají se řádného odborného vzdělání pro hornický dorost. Neboť jenom tímto vzděláním kyne hornictví lepší vývoj a budoucnost, zvláště bude-li se moci zdokonaliti v učení literním a odborném. Až dosud se nikdo nestaral o jinocha, který vstupoval do práce na dole. Zákonem se mu ukládá sta povinností, v ohledu bezpečnostním velice důležitých. Nikdo však takového hocha nepoučí, co jsou to plyny, kuřavka a její nebezpečí, proč vznikají ohně, o účelu pojistné lampy atd.

Do dolů se přijímají nekvalifikování dělníci bez prakse a výučné doby. To jest též častou příčinou úrazů a stále se opakujících katastrof. Podnikatel žene ku práci dělníka neznalého bezpečnostních opatření. Po převratu horníci sami zřídili několik pokračovacích a odborných škol. Byly zřízeny školní výbory z řad dělníků. kteří z vlastních prostředků za částečné výpomoci obce zřídili si školy. V severozápadní uhelné pánvi byly zřízeny školy v těchto místech: v Chomutově, Mostě, Duchcově, Oseku, Hostomicích, Břežánkách, Lomu, Bohosudově, Ledvicích, Chudeříně, Záluží, Kopistech, Souši, Ervěnicích. Ale i v jiných uhelných revírech takovéto školy jsou zřizovány, — Školy tyto mají dnes téměř jednotnou osnovu vyučovací a sice: jeden rok přípravky a další léta dvě až tři třídy. O tom, jak důležitá je tato hornická odborná škola, přikládáme na ukázku osnovu z posledních 2 ročníků.

Občanská nauka.

I. a II. třída.

Zřízení státu. Základy státu a ústavy. Práva a povinnosti státních občanů. Úřady správní. Školství i odborné. Soudnictví. Bernictví a cla. Zdravotnictví a chudinství. Pojišťování se zvláštním zřetelem k pojišťování na život a proti ohni, k pojišťování nemocenskému a úrazovému. Těžení plodin a surovin, výroba zboží a dopravnictví. Peněžní ústavy. Výnosné ukládání pohotových peněz. Nejdůležitější ustanovení živnostenského řádu se zvláštním zřetelem k věcem společenstevním. Zákony a nařízení hornictví se týkající.

Zevrubné poučení o bratrských pokladnách a hornických společenstvech. Písemná cvičení, jak psáti různá přiznání k dani osobní, výdělkové, činžovní, přihlášky k nemocenskému a úrazovému pojištění, hlášení nemoci a úrazů.

Odborné rýsování.

Přípravka, I. i II. třída.

Stručný výklad základních pojmů v měřictví a průmětnictví názorně odvozených. Četná cvičení v zobrazování plánů důlních a ve vynášení některých z nich na rýsovku. Reprodukce jednotlivých částí z paměti. Cvičení ve čtení, zvětšování a zmenšování horních plánů.

Geologie a všeobecná nauka o hornictví.

I. a II. třída odborná.

Objasniti složení naší země. Nejdůležitější horniny a nerosty vůbec. Jejich složení chemické a uložení geologické. Podati nejdůležitější pojmy hornické vůbec, jakož i podati stručný přehled dějin hornictví se zřetelem k českému hornictví, jeho rozvoji a úpadku. Pojednati o nalezištích užitečných nerostů a hornin. Rejpy, shluky, plánty, počvy, výchozy, žíly. Hledání lovišť, kutání na minerální ložiště nánosy, výchozy, kutná díla, kutná jáma, vrtání zemní).

Dolování a dolní výrobky, odkrývka, dobývání podzemní, díla otvorná, šachty, podvojná šachta, hloubení a komíny, štoly a překopy. Rozdělení a vyslídění dolu do hloubky. Různé druhy dobývání. Ssedání se povrchu a ochranná zařízení proti němu.

Doprava, převozba důlní a těžení. Větrání a osvětlování dolů, odvodňování dolů. Specielní dolování na uhlí. Druhy uhlí a jeho složení. Naleziště uhlí. České pánve uhelné. Statistika těžby. Existenční poměry u nás a v cizině. Sociální význam hornictví.

Nauka o strojích a nářadí důlním a zdravotnictví.

I. a II. třída odborná.

Složení dřeva a postup jeho zpracování k účelům důlním. Druhy pohybu vůbec. Odpor pohybu. Mechanická práce. Teplo. Spalování. Parní stroj a motory. Síla elektrická, svícení a motory. Havířské práce a náčiní. Odklízení, práce nosáková, želízkování, práce střelná, vrtání, práce ohňová, práce pomocí vody. Všechny nástroje a stroje, kterých se při jednotlivých druzích těžby užívá.

Zdravotnictví v hornické živnosti. Ochrana proti úrazu. První pomoc při úrazu i při větších důlních neštěstích. Větrání přirozené a umělé, explose a důlní požáry. Zacházení se světlem.

Školám však schází zákonitý podklad a řádná organisace; návštěva školy není povinná, není náležitého dozoru, není finančního zajištění, takže, vše leží na bedrách dělnictva a obětavosti učitelů na těchto školách. Hornictvo již od převratu čeká, že ministerstvo školství potřebná nařízení vydá, ale dosud se tak nestalo. Dle vzoru živnostenských škol zřizovány býti nemohou, neboť složení školního výboru musí býti jiné a sice za účasti báňských revírních úřadů a závodních rad. Návštěva školy musí býti povinná a majitelé dolů jsou povinni, dorost v dolech do školy posílati. Zákon musí naříditi, kdo je povinen místnosti školní opatřiti. Stát musí školu financovati. Hornický dorost nelze již déle nechávati bez odborného pokračovacího vyučování. Absolventi těchto škol obdrží řádné propouštěcí vysvědčení s výučným listem.

Nutná úhrada podle § 41 ústavní listiny budiž vzata ze zavedené daně z uhlí (celkem asi 200:000. Kč).

Podepsaní proto navrhují:

Poslanecká sněmovno račiž se usnésti:

Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby po dohodě s ministerstvem veřejných prací podalo ještě v roce 1921 sněmovně osnovu zákona, kterým se zřizují povinné pokračovací odborné školy hornické.

V Praze 24. června 1921.

Draxl, dr. Vrbenský, Landová-Štychová, Sladký,

Drobný, Pelikán, dr. Bartošek, Slavíček, dr. Patejdl, David, dr. Franke, Buříval, Sajdl, Langr, Pechmanová, Netolický, Trnobranský, Stříbrný, Hrušovský, dr. Uhlíř, Zeminová.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP