Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2481.

Zpráva

sociálně-politického výboru

o návrhu poslanců J. Dubického, dra Kubíčka, Molíka a soudruhů (tisk 936),

aby při zadávání nádražních restaurací, kantin, prodejen lihových nápojů a prodejen tabákových bylo přihlíženo k potřebám válečných poškozenců.

Nelze popírati, že sociální péče, organisovaná státem, vykonala od převratu značný kus práce zejména tím, že zabezpečila existenci nejpotřebnějším válečným poškozencům. Nicméně ještě dnes je neobyčejný počet těch, kteří nemohli býti dosud zabezpečeni a postaveni má zdravou základnu vlastního hospodářského podnikání. V Čechách je celkem na 120.000 válečných invalidů, 60.000 vdov a na 80.000 sirotků. Přes 5.000 dětí je bez otce a bez matky. Otců a matek, kterým padli synové-živitelé, je v Čechách na 20.000.

Sociálně - politický výbor jednal ve dvou schůzích o dosavadních výsledcích sociální péče a o nových úkolech, které nutno co nejdříve splniti, aby problém válečných poškozenců byl rozřešen. Jednání tomuto přítomen byl pan ministr železnic dr. Burger, který podal zprávu o zadávání nádražních restaurací. V celé republice je pouze 216 nádražních restaurací, u nichž bylo od převratu vyměněno 111 nájemců. Od počátku r. 1920 bylo zadáno 51 restaurací a sice: 26 legionářům, 18 invalidům a 7 číšníkům a vdovám. Při tom bylo ze řad poslanců konstatováno, že při zadávání nádražních restaurací nepostupovalo se ve všech případech správně a že uplatnily se namnoze vlivy protekční. Ministerstvo železnic případy ony vyšetřuje. Bylo usneseno, aby zadávání restaurací dělo se nestranně na základě usnesení ankety, konané dne 27. července 1920 v min. železnic za účasti zástupců zájemných kruhů i příslušných úřadů. Současně vysloven byl požadavek, aby personál ve všech nádražních restauracích ovládal českou řeč.

Ohledně zadávání prodejen lihových, přijat byl návrh poslance Kostky, aby v prvé řadě brán byl zřetel na válečné poškozence, kteří bydlí v oněch místech, kde prodejna se zadává, a rovněž přijat návrh posl. Tauba, aby příslušná ministerstva předložila do podzimního zasedání Nár. shrom. soupis koncesí, jež byly zadány od převratu.

Sociálně-politický výbor doporučuje posl. sněmovně tato usnesení:

1. Vláda se vyzývá, aby se vším urychlením předložila předlohu zákona, kterou zabezpečuje se přednost legionářům a válečným poškozencům při zadávání trafik, nádražních restaurací, restaurací státních lázní a lihových prodejen.

2. V zájmu státních financí budiž vyšetřeno roční nájemné všech nádražních hostinských a jakou mají průměrnou denní tržbu a současně kolik osob zaměstnávají.

3. Nádražní hostinství buďtež zadávána výhradně jen veřejnou soutěží, při čemž nejmenší podání nájemného rovná se 2%ní roční tržbě. Na která nádraží nebyl od převratu vypsán veřejný konkurs, nechť se tak stane v době pokud možno nejkratší.

4. Slevy na pokrmech nádražním zřízencům a úředníkům buďtež přesně normovány. Vymáhání zvláštních výhod zaměstnanců dráhy na hostinském, jakož i přijímání jich a konečně poskytování těchto hostinskými, budiž přísně zakázáno V zájmu očisty od korupce.

5. Budiž dodržováno usnesení ministerské porady ze dne 4. srpna m. r.

V Praze dne 1. června 1921.

Toužil Fr. v. r.,

předseda.

J. Dubický, v. r.,

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP