Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2435.

Návrh

posl. Fr. Geršla a soudruhů,

aby změněna a doplněna byla právní ustanovení o přísežné formuli

Dosavadní formule, jíž používá se podle ustanovení zákona ze dne 3. května 1868, č. 33 ř. z., při přísahách v řízení trestním i civilním, neodpovídá dnešním poměrům. Formule tato zní:

ťPřísahám Bohu všemohoucímu a vševědoucímu čistou přísahuŤ atd. a končí:

ťK tomu mně dopomáhej BůhŤ, Svědek (znalec) u soudu vykonává přísahu před křižem, po jehož obou stranách jsou rozžaty dvě svíce a odříkává formuli maje palec a prvé dva prsty pravé ruky zdviženy. Svědek (znalec) — žid pak přísahá s pokrytou hlavou položiv pravou ruku na thoru.

Tento způsob přísahy u lidí bez vyznání jest v přímém rozporu s jejích přesvědčením. Poslední sčítání v Československé republice dle výsledků dosud známých ukázalo, že počet osob bez vyznání jest velíce značný a jest přirozeno, že dochází při konání přísahy u soudů ke sporům a nepříjemnostem. Z důvodů těch navrhují

podepsaní, aby přísaha po stránce věcné i formální konala se formou, jež odpovídá vnitřnímu přesvědčení toho, kdo. přísahá a

řídila se dle jeho příslušnosti k té které náboženské společnosti. Pro osoby, které, jsou bez vyznání — bez ohledu jaké náboženské společnosti dříve náležely — navrhuje se forma přísahy dle obdoby přísah vojenských osob, státních úředníků, učitelů a jiných, jež stanovilo zákony revoluční Národní shromáždění.

Z těchto důvodů navrhují podepsaní:

Národní shromáždění republiky Československé ráčiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne .................................................... 1921,

kterým se mění a doplňují ustanovení zákona ze dne 3. května 1868, č. 33. ř. z.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Zákon že dne 3. května 1868, č. 33. ř. z., mění se takto:

1. V § 1 cit. zákona jest slova: ťbez ohledu na náboženské vyznání. přísahajícíhoŤ nahraditi slovy: ťu osob příslušejících náboženským společnostemŤ.

Osoby bez vyznání přísahají takto: ťPřísahám na svou čest a své svědomí, že ve všem nač budu soudem tázán (byl jsem tázán), vypovídati budu čistou a plnou pravdu (jsem vypovídal)Ť. Stejně jest upraviti přísahu znalců.

2. § 3 se škrtá. V § 4. jest přidati tento odstavec: Je-li přísahající bez vyznání, přísahá stoje před soudem a po vykonané přísaze podá soudci ruku na ověření pravdivosti své výpovědí.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedením jeho pověřuje se ministr spravedlnosti.

V Praze dne 20. června 1921.

Fr. Geršl,

F. Biňovec, A. Srba, Jar, Marek, A. Němec, G. Habrman, dr. Dérer, V. Johanis, E. Kasík, A. Sychravová, Jos. Stivín, L. Pik, A. Kříž, B. Karpíšková, R. Tayerle, F. Benda, K. Brožík, J. Aster, Alb. Chalupa, J. Pocisk, dr. Markovič.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP