Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2431.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Ant. Hancka a druhů

v záležitosti pronásledování slovenského úřednictva (tisk 322).

Na shora uvedenou interpelaci dovoluji si na základě provedeného šetření učiniti toto sdělení:

Karel Bielek, jako 62letý stařec byl na svoji žádost ze dne 30. ledna 1919 jmenován školským inspektorem v Tekovské župě od 1. března 1919. V sídle svého obvodu v Hronskem Sv. Kříži teprve 1. dubna 1919, ačkoliv se zúčastnil již ve dnech 10, a 11. března 1919 schůze školských inspektorů v Žilině. Byl jmenován školským inspektorem pro svojí vlasteneckou činnost jako rodný Slovák, který i literárně pracoval.

Vysvitlo ale hned na začátku, že svojí činnost velmi vážně nebere, neboť nastoupil službu teprve po jednom měsíci, ačkoliv jeho přítomnost v Sv. Kříži byla nad míru nutná. Často vyřizoval příkazy školského referátu velmi zdlouhavě a neúplně. Na urgence často nereagoval. Jeho referáty a podání byly často neúplné, nesprávné, takže se musely vraceti na opravu a doplnění. Pro povrchní úřadování byla mu udělena i písemná výtka a pokárání pod č. 13.401/1919 škol. ref. Potom ještě 12. února pod č. 15.993/1920 opět se školský inspektorát v Hronskom Sv. Kříži napomínal, že nepořádným úřadováním nejen zdržuje, nýbrž i hatí rychlé vybavování školského referátu. Potřebná statistická data pro školský referát vůbec neposílal, anebo neúplné a nesprávné, vzdor tomu, že školský referát stále a stále urgoval a prosil o statistická data. Nepodal zprávy o 12 školách v okrese levickém, o kterých po mnohaměsíčním úřadování ani nevěděl.

Pro toto nepořádné úřadování, které se nezlepšilo ani po víceronásobných výtkách a všemožných urgencích a informacích, byl Karel Bielek přeložen jako školský inspektor do menšího okresu, do Modrého Kamena. Jakmile dostal Bielek jmenování, hned poslal přípisy a i osobně žádal učitelské výbory a správy škol, aby žádaly telegraficky nebo písemně, aby mohl zůstat i na dále v Hronskom Sv. Kříži. Na to dostal školský referát celkem 7 telegramů, většinou tohoto stejného znění: ťUčitelstvo prosí, aby náš školský inspektor Karel Bielek nebyl přeložen.Ť Poněvadž byl již jmenován nový školský inspektor do Hronskom Sv. Kříže, nebylo vyhověno žádostem telegramů a Karel Bielek měl nastoupiti v Modrém Kameni. Tam nenastoupil o poděkoval se z úřadu. Není tedy pravda, že vládní referent zbavil Bielka inspektorátu. Nestálo se tak ani z důvodu, že lidová strana chtěla ho kandidovati za poslance, o čemž referent Štěpánek a referát školský vůbec neměli vědomí. Poněvadž Karel Bielek sám se poděkoval, nemůže se hovořit o ťpokořeníŤ tohoto výborného, čestného a zasloužilého muže. Všechna tu uvedená fakta jsou uložena v archivu školského referátu a dosvědčit pravdivost týchž muže úřednictvo.

Učitel Josef Miksa a jeho manželka, též učitelka ve Velké Bytči, za maďarské vlády byli největšími propagátory maďarství, maďarského jazyka, za co dostávali zvláštní honorář. Podle věrohodných zpráv měl býti Miksa též vyzvědačem za bývalé vlády, který navštěvoval města, kde se soustřeďovali Slováci a podával maďarské vládě zprávy o hnutí mezi Slováky. Proto školský referát dne 5. května 1920, čís. 15.053/1, nařídil školskému úřadu ve Velké Bytči, že ohledně těžkého a velmi vážného podezření z konfidentství jest nutno záležitost učitele Miksi řešit v součinnosti s politickým úřadem a hledat další podrobnosti o jeho předešlém chování. Vyšetřování to není do dnes ukončeno.

Když se o tom dověděl učitel Miksa, rozhodl se, že se přihlásí na jinou stanici, aby mohl z Velké Bytče odejít. Později si to rozmyslel a hledal ochranu u pana poslance Hancka. Z jeho školního účinkování uvádím jen několik ukázek. V zeměpise — při inspekci — přednášel z poznámek, které měl v ruce, o Bratislavě, že za bývalé vlády bývaly tam korunovace králů, že se tam konaly sněmy. O tom, co je nyní v Bratislavě, nic. Vedle toho vypozoroval inspektor i další chyby. Nevedl řádné zápisy v úředních knihách, o čem se přesvědčil při náhodné inspekci i sám referent Štěpánek. Návštěvu školy měl velmi slabou. Vyučování jeho nesvědčilo o přípravě, bylo nezajímavé a žáky ovládal pomocí hole v ruce. Dokázalo se, že žáky bije a jim hnusně nadává. Proto dítky jeho školu nemilují. Když inspektorský poradce Rudolf Sedláček po inspekci rozprávěl s učitelem Miksem, pravil; ťKdyby tací učitele, jako Vy, byli přeložení na české školy, české děti by jich netrpělyŤ. Z toho Miksa vyvodil urážku slovenského učitelstva. Je to vymyšlené, neboť výtka se týkala jenom učitele Miksi a jemu podobných. Inspektorský poradce Rudolf Sedláček pronásleduje učitele Miksu jako každého jiného učitele, který nekoná svoji učitelskou povinnost. To se ovšem napadeným učitelům nelíbí. Není pravda, že poradce žádal na učiteli Miksovi, aby vstoupil do Sokola. Dle výpovědi učitele Sedláčka nevyzval Miksu vstoupiti do Sokola, neboť nemohl tak učiniti už vzhledem na stanovy Sokola, které vylučují přijati takového člověka jako je Miksa do spolku. Inspektorský poradce Sedláček ovšem vytýkal celému sboru učitelskému, že se nezúčastní při osvětové práci, že se nesbližuje s lidem a vůči republice že by měl svoji politiku změnit. Upozorňoval jich, že nejsou dosti vlastenečtí. Značný počet uvědomělých Slováků ve Velké Bytči se vyslovil proti učiteli Miksovi a pro poradce Sedláčka, který vedle své úřední činnosti usilovně pracuje přednáškami a jinými lidovýchovnými prostředky. U vlasteneckých Slováků jest oblíbený.

Notář Košutek byl před časem suspendován z úřadu, poněvadž obyvatelstvo jeho notariátu označilo ho za politicky nespolehlivého, co se také dokázalo. Dotyčný notář mezi lidem agitoval a předpovídal nepřátelskou náladu proti československému státu. Kromě toho zanedbával úřad a často býval opilý. Disciplinární župní výbor záležitost projednal, Košuteka za viného uznal a peněžitou pokutou (30 K), vzhledem na tehdejší nedostatečné platy notářů potrestal. Úřadu nebyl zbaven — ač snad toho zasluhoval — účinkuje ovšem pod přiměřeným dozorem dáte v svém notariátu. Jeho přeložení jest ministerstvu navrženo při jeho žádosti o definitivní jmenování.

Na případě Josefa Valko je pravda tolik, že rychtář Valko v den voleb do senátu 25. dubna 1920 v opilém stavu pustil se do hádky s vojáky, kteří ho vskutku stloukli. Byla to obyčejná hospodská rvačka a neměla politického pozadí.

Imrich Hatiar byl jmenován lesním dne 1. května 1891, má tedy 30 let služby.

V roce 1902 byl disciplinárně vyšetřován a byl pouze z ohledu na jeho četnou rodinu na dále podržen ve službě a to na přímluvu z jiných stran, kterýmžto má co děkovati, že nebyl ze služby propuštěn.

V roce 1917 byl Hatiar přeložen z Lubochné nikoliv z politických důvodů, nýbrž z trestu pro svoje arogantní chování vůči svému představenému. Jeho chování zůstalo nezměněno i vůči úředníku novému.

Hatiar jest otcem 6 dětí. Všechny jsou mimo dům, až na 1 dítko 13leté a již více jak 24 let starého syna, který opatruje včelín.

Přeložení jeho stalo se mezi jinými důvody také proto, že lesní ředitelství bylo nuceno přeložiti nádhorára Funka, Maďary již disciplinárním řízením k tomu odsouzeného, na místo jiné, kde více škoditi nemůže, ač v poslední době při činu již dopaden nebyl.

Suspendování nádhorára Hatiára stalo se pro neuposlechnutí rozkazu a bylo ředitelstvím stát. lesů v Liptovském Hrádku č. 42 pres. 1920 ze dne 9. srpna 1920 odvoláno až do vyřízení záležitosti ministerstvem zemědělství.

Dle nařízení ředitelství v Lipt. Hrádku nachází se nádhorár Hatiár dosud na svém služebním místě. Záležitost přeložení zůstane až do jara in suspenso.

Ježto Hatiárovo chování se podstatně zlepšilo, bude moci býti — v předpokladu, že změna tato bude trvalou — ponechán na dosavadním působišti.

V Praze dne 13. června 1921.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP