Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2426.

Interpelace

poslanců J. Malypetra, dra O. Srdínka, J. Rychtery, Frant. Staňka, Frant. Udržala a soudr.

ministru financí

o nesprávném vyměřování a vymáhání daně z příjmu a daně z převodu statků na zemědělcích.

V poslední době zasílají se zemědělcům platební rozkazy na daň z příjmu a daň z převodu statků (z obratu), jichž výše budí přímo úžas poplatníků.

Některé berní správy předpisují poplatníkům daně tyto zcela šablonovitě, nepřihlížejíce k skutečným poměrům a k platební schopnosti poplatnictva, ba nezkoumajíce s náležitou rozvahou ani podaná přiznání.

Nechceme tvrditi, že děje se tak vesměs snad ze zaujatosti, přiznáváme, že berní správy jsou pracemi přetíženy, leč takovýto způsob povrchního vyměřování těchto daní má za následek křiklavě nespravedlivé předpisy.

Stav věci ještě zhoršuje, že komise, jež mají rozhodovati o výši berního předpisu, nejsou ani doplňovány, ani vůbec svolávány.

Podá-li poplatník rekurs proti daňovému výměru, nevyřizuje se dlouhou dobu, kdežto nesprávně vyměřená daň vymáhá se již po uplynutí 14 dnů.

Bylo by příliš obšírné uváděti jednotlivé případy nesprávných předpisů. Množství podaných stížností u nadřízených úřadů, urgence a intervence u nich, dosvědčují nejlépe pravdivost shora uvedených údajů, což snad ani panu ministru financí není tajno.

Hořkost, jakou způsobily v posledních letech mezi poplatníky-zemědělci nespravedlivé předpisy daně z příjmu, stupňuje se v poslední době stejně nespravedlivými předpisy daně z převodu statků.

Mimo to některé berní správy ukládají zemědělcům, kteří včas neprohlásili souhlas s paušále váním daně z obratu, ukládají ji ba i o 100 % vyšší, než by připadlo dle paušálu, ač i paušál, ježto má vyhovovati všeobecně, jest pro jednotlivé případy nespravedlivě vysoký; jednání takovýchto berních správ budí zdání, že si chtějí uleviti a proto vysokými předpisy individuelními nutí poplatníky-zemědělce, by se hlásili o paušalování daně z obratu.

Tak na příklad na okresu plzeňském zemědělci v obci Třemošné nežádali o paušalování daně z obratu, která by pro obec jejich činila 30 Kč z 1 ha, poněvadž sazba tato je výnosu jejich půdy nepřiměřeně vysoká, ježto pozemky v této obci jsou kamenité a písčité, zařaděné většinou do 7. a 8. bonitní třídy, a k tomu ještě rozkouskované na parcelky, sotva po 1/4 ha plochy, takže celkový výtěžek vlastníka z nich jest velice chudý; přesto však berní správa vyměřila zemědělcům v této obci daň z obratu sazbami cca 50 až 55 Kč z 1 ha, tedy daleko ještě nad stanovený paušál; tak na příklad se vyměřilo:

Jméno zemědělce

Čís. domu

Výměra všech pozemků

Čistý katastrální výnos

Předepsaná daň z obratu na r. 1920

ha

a

h

h

1. Matějka Václav

43

2

97

21

11

135

2. Mašek Václav

129

3

49

53

40

167

3. Kříž Václav

96

6

77

98

80

132

4. Král Václav

40

7

77

149

34

279

5. Eberle Matěj

22

9

95

156

76

409

6. Eberle Bartoloměj

2

11

12

158

598

7. Fajferlíková Anna

61

12

58

169

34

759

8. Mašek Josef

17

13

03

158

04

578


Poměrně stejně předepsáno i ostatním zemědělcům v této obci.

Daleko horší však ještě poměry co do vybírání daně z obratu jsou na Slovensku. Ježto výnos ministerstva financí ze dne 31. prosince 1920 o paušalování daně této na Slovensku neplatí, vydalo generální finanční ředitelství v Bratislavě nařízení, dle něhož na Slovensku berní úředníci, někde i za asistence četnictva vybírají 1%ní daň z obratu z prodeje veškerého dobytka hovězího i vepřového přímo na trzích, což má za následek jednak velkou nespokojenost obyvatelstva a nenávist proti republice, jednak, že obyvatelstvo trhy opomíjí.

Tvrzení přednosty generálního finančního ředitelství, že daň takto na trhu vybíraná se stranám odpočte od paušálu, který bude zaveden, po případě se vrátí, nedochází z pochopitelných důvodů víry obyvatelstva.

Tato daňová praxe vůči stavu zemědělskému jest neudržitelná a nelze každý jednotlivý případ zvlášť napravovati, nýbrž v zájmu klidu nutno dáti berním správám směrnice pro spravedlivé vyměřování, pokud se týče vymáhání daní na venkově. Žádost drobných zemědělských poplatníků je tím oprávněnější, ježto je známo, že mnozí poplatníci, hlavně ve městech, dluhují na daních velké obnosy, aniž se proti nim přísněji zakročuje.

Stejně velmi trapně dotýká se zemědělského poplatnictva chování některých úředníků vůči venkovanům při osobních intervencích. Nemůže přece uklidňovati poplatníky výrok referenta berní správy: "My vám počítáme 10 % úroků z dlužných daní, vypůjčte si to v záložně na 8 % a ještě 2 % vyděláte", nebo: "Všechny ty ondatry do poslední vám vytaháme." (Brandýs nad Labem.)

Podepsaní proto se táží:

Je pan ministr financí ochoten:

1. Dáti všem berním správám přísné rozkazy o nestranném a správném výkladu a užívání norem zákonných zvláště vůči stavu zemědělskému co do daně z příjmu a daně z převodu statků?

2. Naříditi doplnění daňových komisí tak, aby zemědělci byli řádně zastoupeni, a nakázati řádné jich svolávání?

3. Naříditi pečlivé zkoumání rekursů, podaných proti výměře daně z příjmu a z převodu statků, zvláště pak u těch poplatníků na venkově, kteří dani z příjmu podléhají teprve v posledních letech následkem změněných poměru?

4. Zakročiti vůči těm, kdož nepřípustnými výroky, šablonovitým předpisováním těchto daní a tím předpisy krajně nespravedlivými popuzují zbytečně poplatnictvo?

5. Nahraditi dosavadní způsob vybírání daně z obratu na Slovensku na trzích způsobem, dle něhož by s obyvatelstvem tamním nenakládalo se při vybírání daně jinak než s poplatníky v ostatních zemích republiky?

V Praze dne 11. června 1921.

Malypetr, dr. Srdínko, Rychtera, Staněk, Udržal,

Beran, dr. Černý, J. Černý, J. Hálek, dr. Hodža, Branecký, dr. Šrobár, Sopko, dr. Hálek, Janček, Ad. Křemen, dr. Vanovič, Chlebounová, Štolba, Malík, Molík, Mach.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP