Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2371.

Odpověď

ministra pověřeného řízením úřadu pro zahraniční obchod a ministra financí

na interpelaci poslance Roberta Kleina a soudruhů

o dovozu různého zboží, zejména krajek a vyšívání do Československé republiky (tisk 1634).

Již několikráte byly předneseny Úřadu pro zahraniční obchod stesky do nedovoleného dovozu krajek a výšivek. Udání pokud nebyla všeobecného rázu, stala se předmětem úředního šetření. Tak byly provedeny prohlídky u firem, jež byly v podezření, že provozují podloudný dovoz tohoto zboží, jak v Praze, tak zvláště v Bratislavě. Pokud se pak v některých případech prokázala podstatnost obvinění, bylo s vinníky naloženo dle platných předpisů. Ve většině případů však zavedené šetření zůstalo bezvýsledným.

S ohledem na výsledek zmíněných prohlídek možno prohlásiti, že podloudný dovoz jmenovaného zboží jest minimální. Nahlédnutím do knih bylo častěji zjištěno, že některé tuzemské firmy prodávají zboží v tuzemsku vyrobené jako ťšvýcarské vyšíváníŤ; zboží to dochází čilého odbytu a budí zdání zboží podloudně dovezeného.

Ohledně výtky, že povolení dovozu jsou nejasně vystavována nutno podotknouti, že dovozní či vývozní povolení, kde druh zboží jest uveden povšechným označením (na př. bavlněné zboží a pod.) se nevydávají. Pokud snad podobná povolení objevují se v oběhu, jedná se pravidelně o povolení stará; stávalo se tak dříve u reexportních obchodů větších firem, kde vzhledem k mnoha druhům dováženého zboží bylo zvoleno označení bavlněné zbožím bez bližší specifikace.

Pokud pak povšechně týká se otázky dovozu výšivek a krajek, uznává Úřad pro zahraniční obchod, že i před vydáním nového, změněným poměrům odpovídajícího autonomního celního tarifu nutno poskytnouti tuzemskému výrobci dostatečnou ochranu. Z tohoto (důvodu byly také zvýšeny dosavadní valutní přirážky k nominelní celní sazbě u krajek a vyšívání všeho druhu z 900% na 1500% s platností od 1. června t. r.

Nelze však též na druhé straně vždy nutiti domácí průmysl prádlařský, jenž jest průmyslem specificky vývozním a tudíž od měnivého vkusu ciziny odvislým, aby odbíral pouze domácí výšivky a krajky. Z tohoto důvodu Úřad pro zahraniční obchod, nechce-li podlomiti vývozní schopnost průmyslu prádla, musí v menším rozměru povolovati dovoz určitých, u nás nevyráběných druhů tuzemským konfekcionářům pod zárukou, že dovezeného zboží použijí ve své výrobě.

Ministerstvo financí šetřením u celních úřadů v místech, jež dotaz označuje jako střediska nelegálního obchodu krajkami a výšivkami (Praha, Brno, Bratislava) zjistilo, že jest přesně dodržován předpis, aby veškeré zboží při dovozu a vývozu bylo kryto vývozním, resp. dovozním povolením a že není třeba zvláštním způsobem celním úřadům jejich povinnost připomínati.

Celní úřady nemohou ovšem zkoumati, zda vývozní resp. dovozní povolení formálně bezvadné jest správným též po stránce materielní. Nejsou k tomu jednak oprávněny, jednak by tento postup znamenal značné zdržení odbavování a vyžadoval nadmíru složitého aparátu úřednického.

Ježto převod povolení jest zakázán, zachovávají celní úřady zásadu, že jméno příjemce zboží musí být totožným se jménem příjemce, uvedeným na povolení, pokud ovšem jménem strany nefunguje splnomocněný zasílatel.

V Praze dne 1. června 1921.

Ministr pověřený správou Úřadu pro zahraniční obchod:

Dr. Hotowetz, v. r.

Ministr financí:

Vl. Hanačík, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP