Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2365.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................................................................... 1921

o záměně 6% státních pokladničních poukázek za bony Československé republiky.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby 6% státní pokladniční poukázky splatné dne 15. května 1921, 31. května 1921, 15. srpna 1921 a 15. listopadu 1921, které byly podle finačních zákonů ze dne 20. prosince 1918, čís. 95 Sb. z. a n., ze dne 27. června 1919, čís. 433 Sb. z. a n., a ze dne 29. ledna 1920, čís. 104 Sb. z. a n., finanční správou vydány peněžním ústavům na úhradu kontokorentních záloh, zaměnila za pokladniční bony Československé republiky na úhrnnou částku 1.536, 185.000.— Kč a úroky.

Bony tyto. jsou rubopisem (indossamentem) převoditelny, splatny do tří měsíců, po splatnosti obnovitelny a mohou býti eskontovány u Bankovního úřadu ministerstva financí. Vydány budou postupně při splatnosti státních pokladničních poukázek.

S rubopisem těchto bonů jsou spojeny stejné právní účinky jako s rubopisem směnek.

§ 2.

Tyto pokladniční bony a jich převody jsou prosty kolku a poplatku; úroky z nich nepodléhají dani rentové.

§ 8.

Zákon tento, nabývající účinnosti dnem vyhlášení, provede ministr financí.

Důvodová zpráva.

Na základě finančních zákonů ze dne 20. prosince 1918, čís. 95 Sb. z. a n., dále ze dne 27. června 1919, čís. 433 Sb. z. a n., ze dne 29. ledna 1920, čís. 104 Sb. z. a n., sjednala finanční správa s peněžními ústavy kontokorentní zálohy a vydala jim na ně pokladniční poukázky zúročitelné 6% a splatné 15. května, 31. května, 15. srpna a a 15. listopadu 1931. Dluh činí úhrnem 1.536,185.000 Kč. Poněvadž upisování IV. státní půjčky není proti nadání skončeno a bude pravděpodobně trvati ještě delší dobu, není ku splácení pokladničních poukázek hotových prostředků a musí býti tudíž odsunuto, při čemž ovšem peněžním ústavům se musí dostati nových dluhopisů.

Mobilita bank vyžaduje, aby jim byly vydány papíry snadno převoditelné. Finanční správa zamýšlí jim tudíž vydati takový papír, jenž by byl právě tak snadno převoditelný jako nejhybnější obchodní papír, totiž směnka, a jehož převod by měl stejné právní účinky jako rubopis směnky. Aby dále papír tento byl snadno realisovatelný, jest nutno, aby byl u Bankovního úřadu ministerstva financí eskontovatelný; z tohoto důvodu pak nesmí nový papír býti vystaven na dobu delší tří měsíců, poněvadž dle stanov Bankovního úřadu (§§ 31. a 32 nařízení ze dne 12. května 1919, čís. 246 Sb. z. a n.) může tento eskontovati cenné papíry nejdéle tříměsíční.

Jelikož tímto papírem zavádí se nový druh cenných papírů z norem posavadního právního řádu vybočující, jest zapotřebí zákona, jehož osnova se tímto, předkládá.

V ohledu formálním se navrhuje, aby osnova byla Národním shromážděním projednána a schválena, a to vzhledem k mimořádné naléhavosti své v jednání zkráceném dle § 55 jedn. řádu sněm.; zároveň se vyslovuje přání, aby osnova byla přikázána jak v poslanecké sněmovně, tak po schválení touto sněmovnou v senátě výboru rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší tak, aby mohla býti uzákoněna ještě v tomto zasedání Národního shromáždění.

K odůvodnění návrhu na zkrácené jednání uvádí se následující:

Při vydání poukázek, jež mají býti zaměněny za nové bony, se s jistotou předpokládalo, že upisování IV. státní půjčky, které začalo již dne 9. srpna 1920, bude do splatnosti prvé skupiny (15. května 1921) s určitostí skončeno, a že tedy poukázky budou včas a řádně zaplaceny. S tím počítaly i banky, jež poskytly státu potřebnou zálohu. Předpoklad ten se však nesplnil, takže banky, jež se svého času tím, že státu poskytly svých pohotovostí, do valné míry imobilisovaly a nyní příslušných prostředků neobdržely zpět, nemají nyní kapitálu nezbytně potřebného pro průmysl, obchod a vůbec produktivní činnost. Jest tedy v nejvyšším zájmu hospodářského našeho života, aby zákon byl co nejrychleji projednán a bankám byla poskytnuta možnost pomocí nových bonů opatřiti si opět mobilní prostředky.

V Praze dne 1. června 1921.

Ministr financí:

Hanačík, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP