Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2357.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Nejezchleba-Marchy a soudruhů,

aby vláda vydala prováděcí nařízení k zákonu ze dne 17 prosince 1919, č. 20 ex 1920 o vyvlastnění soukromých pozemků ku stavbám (tisk 1332).

K žádosti stavebního a bytového družstva "Lešetín" v Přerově, zaps. spol. s r. o., jehož obecná prospěšnost byla již v roce 1913 příslušným tehda úřadem ústředním uznána, ze dne 22. února 1920 za zavedení vyvlastňovacího řízení dle zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 20 Sb. z. a n. z r. 1920 ohledně pozemku č. parc. 1317 v kát. obci Lobodice, patřícího manželům Vojtěchu a Anežce Indrákovým v Lobodicích, pro stavbu čtyř obytných domků, stanovila okresní správa politická v Přerově dle § 4 uvedeného zákona místní šetření na den 17. července 1920.

Při tomto místním šetření byl starosta obce Lobodic J. Vaculík předem vyzván předsedou komise, by označil komisi jiné, zvláště obecní pozemky, jež by se hodily ku stavebním účelům; týž poukázal na obecní pozemek v blízkosti vyvlastňovaného pozemku, který však dle posudku technického znalce nehodí se pro stavbu obytných domků, ježto leží v inundačním území řeky Moravy.

Na základě výsledku místního šetření vyvlastnila pak okresní správa politická pro stavbu těchto čtyř domků z naznačeného pozemku ve výměře 1 ha 34 a 78 m² pouze část ve výměře 1060 m²; tato vyvlastněná část pozemku leží v Bezprostředním sousedství zastavěné části obce, jest suchá a úplně způsobilá ku stavbě obytných budov.

Za vyvlastněnou část pozemku byli její majitelé odškodněni dle návrhu místních znalců 3 K za 1 m².

Odvolání podané proti tomuto vyvlastňovacímu nálezu zamítla zemská správa politická v Brně rozhodnutím ze dne 5. srpna 1920 č. 56.810. Rozhodnutí toto bylo dle § 4 cit. zákona konečným, však bylo majitelům pozemků volno je v odpor bráti stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

Vůči vývodům interpelace dlužno konstatovati, že v obci Lobodicích panovala naléhavá tíseň bytová, což zejména patrno z přípisu obecního úřadu ze dne 10. května 1919, č. 217, v němž následkem bytové tísně úřad ten uvádí, že obává se porušení klidu a veřejného pořádku.

Obec tato byla také mezi prvními obcemi politického okresu přerovského, jež použila zákona o zabírání bytů obcemi, aby tím aspoň částečně bytové krisi odpomohla.

Jelikož není též nijak prokázáno, že by bylo při vyvlastňovacím řízení bývalo stranicky postupováno, není v konkrétním případě pro dozorčí úřady podnětu k nějakému opatření.

Pokud vývody interpelace k tomu směřují, aby bylo prováděcím nařízením k cit. zákonu stanoveno, že má býti co nejméně zasahováno do soukromého vlastnictví a v prvé řadě použito k stavbám pozemků veřejných, tož stal se námět tento vzhledem k ustanovením zákona o stavebním ruchu ze dne 11. března 1921, č. 100 Sb. z. a n., jímž otázka tato podrobně upravena, bezpředmětným.

V Praze dne 1. června 1921.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP