Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2326.

Odpověď

ministra veřejných prací

na interpelaci poslanců Jana Prokeše, Josefa Chalupníka, Jana Černého a soudruhů

o neslýchaném postupu Alpinské montanní společnosti v Heřmanicích ve Slezsku (tisk 1584).

Alpinská montanní společnost má v revíru Ostravsko-Karvínském jednu jámu s koksovnou v Porembě. Táto jáma jest z nejmenších závodu v revíru a těží ročně 900,000 q uhlí. Pro nepříznivé důlní poměry jest výkon dělníka na jámě Alpince v celém revíru nejmenší, obnášíť na směnu a dělníka 3.56 q, takže výrobní náklady na 1 q vytěženého uhlí jsou na této jámě největší v revíru.

Společnost má kromě uvedené jámy značný kutací terén, jehož západní část v obcích Rychvald a Heřmanice byla 9 vrtnými dírami prozkoumána. Výsledky těchto vrtných děr nejsou valné, bylť jimi zjištěn výskyt t. zv. alfabetických slojů, které na jámách Severní dráhy a Vítkovických kamenouhelných dolů s tímto kutacím terénem hraničících vykazují značné poruchy a malou mocnost. Poněvadž však uhlí těchto slojů hodí se dobře k výrobě koksu a Alpinská mont. společnost pro svoje hutě koks nutně potřebuje, odhodlala se tato založiti v Heřmanicích nový závod. S hloubením větrní jámy bylo započato koncem roku 1918 a bylo dosud prohloubeno 80 m. Též s hloubením těžní jámy mělo se brzy začíti. Nyní se však ukázalo, že jest nutno stávající jámu v Porembě více prohloubiti, nedostatečné těžní zařízení a stroje nahraditi novými, aby se těžba udržela aspoň na dosavadní výši. Rovněž pece koksovny jsou v takovém stavu, že nutno postaviti novou baterii pecí. Investiční náklady pro závod v Porembě jsou rozpočteny tak, že jenom na rok 1921 připadá část 13 milionů Kč. Náklad spojený s vyhloubením, vyzděním a vypravením jednoho metru jámy v Heřmanicích činí asi 27.000 Kč. Poněvadž Alpinská montan. společnost disponuje jen rakouskou měnou, vzrostly investice pro závod v Porembě a náklady spojené s hloubením jámy v Heřmanicích v rak, valutě na značnou výši, takže společnost byla z ohledů finančních nucena zastaviti hloubení této jámy, ovšem pouze dočasně. Všechno zařízení pro hloubení, jako; těžní stroje, kotlovna, kompresor atd. zůstane na místě. Jenom menší stroje z dílny zámečnické a kovářské, jakož i zásoby skladiště materiálu byly přeneseny na jámu v Porembě, poněvadž i dělníci zaměstnaní při Hloubení v Heřmanicích byli umístění všichni na závodě v Porembě.

O nějakém úmyslu sabotáže společnosti vůči naší republice nemůže býti řeči. Dle nejnovějších zpráv přechází majetek Alpinské mont. společnosti z velké částí do rukou říšskoněmec. finančníka a průmyslníka Stinnesa a tu jest naděje, že v započatém hloubení v Heřmanicích bude se brzo zase pokračovati.

K vůli úplnosti se uvádí, že dle výsledku vrtných děr jáma v Heřmanicích dosáhne v hloubce 280 m uhelného útvaru. V hloubce 380 m bude možno založiti I. patro, v hloubce 480 m II. patro a v hloubce 580 m III. patro. Při příznivém postupu práce lze počítati s dobou 7 let než se bude moci započíti s uhelnou těžbou. Pro. nynější zásobování uhlím nemůže však hloubení nového závodu přijíti vůbec v úvahu.

V Praze dne 30. května 1921.

Ministr veřejných prací:

Dr. Kovářík, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP