Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2325.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Floriána Tománka a spol.

o výstupech četnických na Slovensku (tisk 1837).

Velitelství četnické stanice v Mor. Sv. Jánu došlo písemné oznámení, že Jan Matejovič, obchodník z Vídně, vyjádřil se dne 8. února 1921 před Janem Šrámkem na oznámení podepsaným a jinými ještě Osobami, že ťked by sem len jednu maďarskou kompaniu dostali, že by oni veru čs. republike okázaliŤ, dále pak, že ťje náš pan president Masaryk i s poslancem Klofáčom arrestant.Ť

V důsledku toho strážmistr Antonín Šebesta a četník na zkoušku Vladimír Líčeník provedli šetření, na základě něhož — když Jan Šrámek jim pravdivost obvinění znovu potvrdil — zatkli Jana Matejoviče z toho důvodu, že byl jako vídeňský obyvatel podezřelý z útěku.

Na obviněného byla uvalena zatímní vazba, ve které pobyl od 10. února do 19. února a bylo proti němu zavedeno stopování ve směru zločinu pobuřování dle § 172 II. tr. z. a § 19 zák. čl. LXIII. z r. 1912 jakož i přečinu dle § 1, zák. čl. XLI. z r. 1914.

Jak bylo během vyhledávání zjištěno, staly se zmíněné výroky v soukromém bytě a nezakládaly tudíž skutkovou povahu citovaného zločinu po případě přečinu, nýbrž pouhou urážku na cti, spáchanou na panu presidentu republiky a senátoru Václavu Klofáčovi, takže pro zatčení a uvalení vazby nedostávalo se zákonných podmínek. Ne zcela rigorosní postup v té příčině bude příslušným orgánům vytknut.

V noci na 7. února 1921 bylo odcizeno na seřaďovacím nádraží v Bratislavě ze zaplombovaného vagónu více láhví vína ve váze 74 kg v ceně asi 1500 Kč.

Jako z krádeže podezřelý a aby nemohl působiti na svědky resp. spolupachatele byl četnictvem zatčen nádražní hlídač Sylvestr Fekete. Důvodně podezřelým stal se mimo jiné proto, poněvadž, ačkoli konal v kritické noci v oněch místech hlídku a bylo možno předpokládati, že zloději při otevírání vagonu a bedny způsobili hluk, o krádeži nic nevěděl a dělal dojem člověka ospalého resp. po spití. Trestní řízení bylo však pro nedostatek důkazů zastaveno a Fekete propuštěn dne 1. března 1921 na svobodu.

Že by Fekete byl ztýrán četnictvem, nedalo se dokázati, naopak svědci přítomní jeho výslechu tvrdí, že četnictvo s ním slušně zacházelo. Také není pravdou, že se nemohl dáti lékařsky prohlédnouti, neboť dr. Kohn dle svého udání dne 7. února nemocen nebyl. Nicméně bude státní zastupitelství poukázáno, aby spisy následkem udání Feketova, že byl od četníků bít, postoupilo vojenskému prokurátoru k příslušnému dalšímu řízení.

V Praze dne 3. června 1921.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP