Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2317.

Zpráva

kulturního výboru

o návrhu posl. Rýpara a druhů (tisk 1456)

na zřízení vyšší státní průmyslové školy s odborem elektrotechnickým, strojnickým a chemickém spolu se školou mistrovskou počátkem škol. r. 1921 v Karviné na Těšínsku.

Ostravsko-karvínský revír se svými četnými šachtami, železárnami a ostatními průmyslovými závody tvoří v tomto kraji ohromný komplex průmyslový, který postrádá schopných a řádně vyškolených odborných sil národnosti české, neboť za bývalého režimu dosazovány byly do těchto podniků jenom síly německé, aby tento nesmírně důležitý kraj ovládli Němci a to nejen aby z něj těžili pro sebe, ale měli mimo to úmysl vraziti mocný a nerozborný klín mezi Slovanstvo východní a západní.

Ponenáhlu, ale jistě ztrácel zde český živel půdu krok za krokem, aby jednou stalo se skutečností utvoření německého pasu mezi Haličí a Moravou od Bohumína až po Lysou Horu.

Toto vše podporovala také německá vyšší státní průmyslová škola v Bílsku, odkud vycházely stále nové a nové německé síly vyškolených lidi na Ostravsko a celé Těšínsko.

Rozdělením Těšínska odpadla škola v Bílsku a proto nutno jest ohlížeti se po nové, stejně organisované škole české, která by nejen vychovávala zdatné odborníky, ale zároveň dala dostatečný počet českých lidí, kteří by paralisovali republice nepřátelský vliv dosavadních absolventů německých škol.

Vyšší česká průmyslová škola jest pro kraj nanejvýš potřebnou, neboť vítkovické školy budou přeplněny, takže budou nuceny odmítati množství schopných uchazečů zdejšího kraje.

Také mnoho středoškolských studentů zdejšího kraje věnovalo by se studiu odbornému, ale pro vzdálenost těchto škol nemožno jim se věnovati tomuto studiu, poněvadž jsou to většinou synové dělníků a horníků.

Když bude vyšší česká průmyslová škola v tomto kraji, odchová mnoho dobrých odborníků, kteří zdejšímu průmyslu prokáží platné služby a budou míti přednost před jinými, protože jsou obeznámeni se zdejšími mimořádnými poměry. Za nejvhodnější místo pro Těšínsko pokládáme Karvinou a to z těchto důvodů:

Vyšší státní odborná škola v Bílsku byla pro Těšínsko a proto také nutno, aby i nadále zůstala na Těšínsku, v jeho průmyslovém středu — v Karviné.

Karviná sama má 8 šachet, 2 koksovny, lihovar, pivovar a j. průmyslové podniky, zkrátka vše, co v budoucnosti zaručuje její ohromný rozkvět. Šachty jsou v počátcích svého vývoje a v dnešní době těží z nich již na 25 milionů centů uhlí, což zajišťuje státu ročně přes 200,000.000 Kč jen na uhelné dani, takže celkový roční příjem daní můžeme odhadovati na částku přes 300 mil. Kč vysokou.

O tom, co toto množství uhlí znamená a co znamenati bude v budoucnosti pro vývoj státu, netřeba se šířiti.

Dnes mají směrodatní činitelé v moci, aby na této ožehavé výspě zájmy státu zajistili a zájmům obyvatelstva vyhověli.

Takovým činem bude zřízení školy výše uvedené.

Nově založené české školy ve Frýštátě, Stonavě, Darkově, Loukách, Horní Suché, Mostech atd. naleznou ve vyšší státní průmyslové škole oporu a obce ponenáhlu přijdou do českých rukou, neboť nám přátelští Šlonzaci, tyto obce obývající spíše budou posílati děti do blízké české odborné školy než do vzdálené polské.

Již vláda rakouská znala nesmírný význam Karviné a podporovala ze všech sil násilnou germanisaci Karviné, důležitost její jest viděti v neutuchajícím úporném boji Poláků o zmocnění se Karviné, v němž dle věrohodných informací již v době plebiscitní věnovali na udržení Karviné 26 tisíc K.

I nyní pracuje se vší silou ve prospěch Polska. Čechové nemohou Karvinou s jejím ohromným bohatstvím a s jejími 20 tisíci obyvateli a velikou rozlohou nechati si vzíti.

Nesmějí nečinně přihlížeti k tomu, aby Poláci utvořili si z ní středisko své irredenty, ale musí se učiti od nich a stavěti pevné posice na hranicích zvláště v kulturním směru. Půl Těšínska bylo nám vzato a naše hranice posunuta byla na řeku Olši, kde musíme se pevně postaviti, nemá-li za krátko nastati nový boj o Těšínsko.

Karviná je také důležitým místem komunikačním ; kromě košicko - bohumínské dráhy jest dráha směrem k Fryštátu, několik montanních drah, je také střediskem a východiskem drah elektrických, projektují se nové dráhy a veliká centrála elektrická pro celou východní část Těšínska.

Karviná jest po Sl. Ostravě největší obcí na Těšínsku, má velikou obecní rozlohu a jest jedinou ze všech okolních obcí, která má dosti vhodných pozemků pro stavbu škol, úřadů a. event. nových průmyslových objektů.

Pozemek pro stavbu českých škol jest zajištěn na krásném místě proti lékárně ve Staré Karviné ve výměru 2 ha 46 a.

Z uvedených důvodů navrhuje se tato resoluce:

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění se usnáší:

"Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby zahájilo jednání o zřízení české vyšší státní průmyslové školy s příslušnými odbory v Karviné na Těšínsku tak, aby v nejbližších letech otevřena býti mohla".

V Praze dne 10. května 1921.

Předseda:

Dr. O. Srdínko, v. r.

Zpravodaj:

Jan Rýpar, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP