Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2300.

Interpelace

poslance J. Dubického a spol.

ministru vnitra

o žhářství v okresích Bělá a Ml. Boleslav.

Obyvatelstvo venkovské na Bělsku a Mladoboleslavsku je značně rozechvěno častými požáry, které zachvacují v různých obcích mnoho stavení a způsobují dalekosáhlá neštěstí. Podle všech známek požáry nevznikají jen neopatrností, ale spíše mstivostí neb zločinností zvrhlých individuí. V mnoha obcích na Bělsku, jako: ve Spikalech, v Kovánci na Skalsku, v Řepově a jinde dostávali zemědělci výhružné dopisy, že do týdne vyhoří, aneb že v jejich obcích několik čísel lehne popelem. Zemědělec s celou rodinou a majetkem má býti vydán na pospas zpustlým darebům. Když přijde večer udřen z polí, má hlídati stavení, aby zločinná ruka neposadila mu na střechu ťčerveného kohoutaŤ. Jest možno, aby tento stav, tato hrozná nejistota trvala den ze dne, aniž by četnictvo a všechny ostatní orgány učinily náležitých opatření?

V úterý 17. května vznikl požár na Skalsku, okres bělský, v domku občana Černého a za krátko lehlo popelem dalších 8 domků sousedních. Postižení jsou vesměs chudí lidé, kteří přišli o jediný svůj majetek a neuchránili ani šaty. V několika dnech na to vznikl požár ve dvoře Žebice a zničil velkou část stájí. Ve Stránce shořely dva domky do základu. V obci Teplé u Mšena shořely rovněž dvě stavení s nářadím a vepřovým dobytkem. V Borci na Bělsku vznikl oheň ve statku pana Dobrého. Někteří lidé viděli před vyšlehnutím plamenů utíkali od místa neznámého tuláka a jest proto podezření, že on oheň založil. V Hořením Krnsku zničeny byly požárem dvě stodoly. Nápadné jest, že do půl čtvrté hodiny ranní byla obytná stavení i chlévy hlídány a teprve když hlídači odešli, vypukl oheň. V několika dnech vypuklo v uvedených obcích celkem 17 požárů, což jest jistě zjev nápadný a jedinečný.

Tyto časté ohně v poměrně malé blízkosti dávají tušiti, že nejedná se zde o nešťastnou náhodu, nýbrž o činy bestiálních individuí, která buď ze msty, neb ze zvrhlosti pasou se na zoufalství ohněm ožebračeného lidu.

Podepsaní se proto táží:

Je pan ministr vnitra ochoten naříditi, aby četnické stanice na venkově byly rozmnoženy a lidé podezřeli, pobudové a cikáni přísně stíhám? Bude zavedeno důkladné vyšetřování, aby pisatelé výhrůžných dopisů byli zjištěni?

Jest pan ministr vnitra ochoten zakročiti, aby postiženým chudým občanům dostalo se podpory v jejich nezaviněném neštěstí se strany státu?

V Praze dne 31. května 1921.

J. Dubický,

Beran, Vacula, dr. Černý, Vraný, Bradáč, Vahala, Rychtera, Malík, Nejezchleb-Marcha, Udržal, Staněk, Sonntág, Chlebounová, dr. Srdínko, dr. Hnídek, Mašata, inž. Botto, Tůma, dr. Kubíček, Jar. Hálek, Sopko.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP