Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2284.

Návrh

posl. V. Johanise, R. Tayerle a soudruhů,

aby doplněn byl zákon o pojištění dělníků v případě nemoci.

Zákon

ze dne .......................................................... 1921,

kterým se doplňují ustanovení zákona ze dne 30. března 1888, č. 33 říš. zák. ve znění zákona z 15. května 1919, č. 268 Sb. z. a n.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Do zákona o pojištění dělníků pro případ nemoci vložiti jest za § 6 g) tato ustanovení:

§ 6 h)

Dokud spor mezi lékařem a nemocenskou pokladnou (svazem) není rozhodnut způsobem uvedeným v předešlých dvou paragrafech, nesmí nemocenská pokladna lékaře ze služby propustiti mimo případu uvedeného v § 27 zák. ze dne 16. ledna 1910, č. 20 říš. zák., ani nesmí snížiti jeho požitků; v téže době nesmí lékař odepříti výkonů, k nimž smlouvou se zavázal.

§ 6 ch)

Přestupky § 6 h) trestati jest soudy na členech představenstva nemocenské pokladny, kteří při nich spolupůsobili, jakož i na lékařích peněžitou pokutou až do výše 10.000 Kč, po případě vězením až do 1 měsíce.

§ 6 i)

Vláda se zmocňuje, aby vyslechnouc zástupce svazu něm. pokladen a organisací lékařských v případě potřeby ustanovila nařízením lékařské honoráře za léčení členů nemocenských pokladen.

Článek II.

Onemocnělým pojištěncům může býti také ponechána volba mezi lékaři pokladničního obvodu, kteří se zaváží, že budou členy ošetřovati za podmínek smluvených s nemocenskou pokladnou (svazem) (organisovaná svobodná volba lékaře).

Článek III.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Ministru soc. péče se ukládá, aby jej provedl.

Důvodová zpráva.

V poslední době vzniknuvší spor mezi lékaři a nemocenskými pokladnami (svazem) ukázal, že je nutno, aby poskytnuty byly garancie ustanovením zákona o pojištění dělníků pro případ nemoci, které říditi mají služební poměr a vzájemné povinnosti mezi lékaři a pokladnami. Účel tento sledují navrhovatelé. Ve směru formálním navrhují podepsaní, aby výbor iniciativní ve lhůtě 3denní přikázal návrh výboru sociálně-politickému, a tento aby o něm podal ve lhůtě 10denní zprávu sněmovně.

V Praze dne 31. května 1921.

Johanis, Tayerle,

Karpíšková, Sychravová, Aster, Pocisk, Remeš, Geršl, Benda, A. Chalupa, Koudelka, Tadlánek, Čundrlík, Habrman, Dr. Winter, Pik, Prokeš, Biňovec, J. Černý, Mašek, Srba.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP