Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2262.

Návrh

poslanců B. Karpíškové, A. Sychravové, V. Johanise a soudruhů,

aby byl vydán zákon, jímž se zřizují stálé, prakticky výchovné kursy pro ženy.

Zákon

ze dne ........................................................... 1921,

jímž se zřizují stálé, prakticky výchovné kursy pro ženy.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Okresním osvětovým sborům se ukládá, aby pořádaly nejméně jednou do roka v místech svého sídla, jakož i v obecních osvětových komisích, lékařské, prakticky výchovné kursy pro ženy o ženské hygieně, a zejména o šetření mateřských sil.

§ 2.

Povinnost zúčastniti se těchto kursů mají všechny ženy od 18—45 let. Tato povinnost končí, vykáže-li se žena potvrzením, že absolvovala nejméně dva takové kursy.

Přestoupení tohoto nařízení se trestá politickým úřadem I. instance peněžitou pokutou až do výše 100 Kč, v případě nedobytnosti vězením do 24 hodin. Pokuty plynou do fondu pro ochranu matek a kojenců.

§ 3

Náklady osobní a věcné hradí okresy a obce jednotlivé či sdružené formou přirážkovou.

§ 4.

Zákon nabude účinnosti tři měsíce po vyhlášení.

Provésti jej se ukládá ministerstvu sociální péče a veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.

Důvodová zpráva.

V nejširších vrstvách lidových našeho státu jeví se čím dále tím zřetelnější naléhavá potřeba výchovy k mateřství. Tato nejdůležitější funkce větší poloviny národa nemůže býti nadále ponechána náhodě a nevědomosti. Denně hynou nám matky i děti z nezkušenosti a neznalosti hygieny. Tísnivé hospodářské poměry a nutnost výdělku svádí matky k obmezování porodů cestou drastickou a nebezpečnou: k umělým potratům. Poněvadž násilné tyto zákroky jsou do budoucnosti neudržitelny z důvodů mravních i tělesných, jest povinností společnosti, aby se postarala o rozsáhlé nikoliv jen theoretické, nýbrž i praktické poučení ve dvou hlavních směrech, jehož se má docíliti uzákoněním navrhovaných kursů, a) jak se má žena chovati a čeho se vyvarovati, chce-li roditi zdravé potomstvo a zůstat sama při síle, b) jak se má žena chrániti před nežádoucím těhotenstvím.

Tisíce porodů, jež i v nejpříznivějších případech vyčerpávají síly, zejména chudých matek, vyzní na prázdno tam, kde není možnosti důkladné výživy a ošetření matky i dítěte. Státu a společnosti jednotek nepřibývá — jen hřbitovy rostou — a mateřské síly bývají marně vyplýtvány.

Naučilo-li se lidstvo ve všem si určovati zákony, musí tak učiniti i ve věcech plození tím spíše, že se tu jedná o samy kořeny lidské společnosti. Zhoubné vlivy alkoholismu a nikotinu, strašlivé následky pohlavních chorob, potratů a přetížení porody mohou být paralysovány jenom uvědomováním a zušlechťováním srdcí a myslí. Pro majetné vrstvy žen nejsou tyto věci namnoze tajemstvím, nevědomou však a proto nejvíce zuboženou zůstává žena nižších tříd. Jí zejména má být výchovnými kursy mravnější a schůdnější cesta pro život.

Zákon sám jest pouze rámcový a prováděcí nařízení a instrukce k němu vydané musí vycházet se stanovisek shora naznačených, neplýtvat mateřskými silami a zachovat i při nižším počtu porodů co možno největší procento narozených při životě.

Že se nedají tyto kursy odbývat řemeslně a že nesmí býti šetřeno na honorářích lékařů a na pomůckách, je úplně jasné. O přirozené a umělé ochraně před těhotenstvím musí býti poučena každá žena, ale především také o kráse a účelnosti úkolu mateřství, nejen pro národ, ale pro sebe samu. Výchova v těchto kursech nesmí býti jen mrtvě theoretická, nýbrž lidský živá.

Uspořené a omlazené síly matek bude moci pak býti využito s prospěchem pro celek i pro rozvití ženy jako člověka a v zápase za hospodářské osvobození ženy.

Návrh zákona se přikazuje výboru zdravotnickému a sociálně politickému.

V Praze dne 31. května 1921.

Karpíšková, Sychravová, Johanis,

dr. Winter, Pik, Prokeš, Biňovec, J. Černý, Mašek, Srba, Tadlánek, Tayerle, Čundrlík, Habrman, Aster, Pocisk, Remeš, Geršl, Benda, A. Chalupa, Koudelka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP