Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2256.

Odpověď

předsedy vlády, ministra vnitra a ministra národní obrany

na interpelaci poslanců Antonína Nováka, Jaroslava Astera a soudruhů

o způsobu zakročení četnictva a vojska u příležitosti stávky v Mostě (tisk 1243).

Dne 14. prosince byli v Mostě zatčeni členové revolučního výboru, který se v tomto městě utvořil stejně jako i v jiných několika místech při známých událostech prosincových m. r. Sotva že zatčení vešlo ve známost, domáhal se zástup asi 500 osob u okresní správy politické v Mostě jejich propuštění.

S odpovědí, která byla deputaci dána, že není možno žádosti vyhověti, shromáždění se nespokojili a snažili se násilně vniknouti do budovy okresní politické správy. Na ochranu budovy a úředního personálu byla povolána asistence v počtu 30 mužů vojska za vedení poručíka a dále 5 četníků, která napadena byvši demonstranty nejdříve spíláním, pak házením kamení a zmrzlých kusů sněhu, pak ohrožena holemi a konečně i střelnou zbraní, kterou jeden z demonstrantů jistému vojínu z asistence vyrval, posléze v sebeobraně použila zbraně.

Výstřely byly 4 osoby zabity a mimo to 24 osob raněno, z nichž jedna zemřela hned po první pomoci, druhá po 2 dnech v nemocnici.

Dle vyšetření okresního lékaře, který hned po střelbě poskytl zraněným první pomoc a mrtvoly zastřelených ohledal, byly všechny tyto osoby střelnými ranami zasaženy ze předu až na tři, které byly střeleny ze strany. Nebylo zjištěno, že by byla některá osoba postřelena ze zadu, tedy na útěku.

Okresní správa politická učinila vše, co bylo možno, aby události se nepřiostřily.

Na základě veškerého spisového materiálu o tomto případě neměly vojenské nadřízené úřady a velitelství důvodu administrativně zakročiti ani proti veliteli ani proti jednotlivým účastníkům vzpomenutého asistenčního oddílu. Nicméně zaslán byl celý spisový materiál příslušnému vojenskému prokurátorovi v Terezíně, aby posoudil, nepřekročil-li velitel nebo některý účastník asistenčního oddílu platné předpisy pro službu asistenční.

Vláda lituje těchto událostí a projevuje účast s obětmi těchto demonstrací.

Pokud by nevinným pozůstalým po usmrcených mohla býti přiměřená náhrada poskytnuta, bude posouzeno dle platných předpisů.

V Praze dne 3. dubna 1921.

Ministr národní obrany:

Gen. Husák, v. r.,

Předseda vlády a ministr vnitra:

Černý, v. r.,

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP