Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2216.

Odpověď

ministra obchodu a ministra sociální péče

na interpelaci poslanců J. Dubického, Dr. Kubíčka a soudr.

ohledně těžkých poměrů horských ručních tkalců na Jilemnicku a okresích sousedních. (Tisk 1231).

Těžké poměry horských ručních tkalců jsou dobře známy a z důvodu toho do jisté míry zachováván jest dosavadní způsob obhospodařování lněné příze. Jest totiž obava, že v případě uvolnění lněné příze, dokavad této nebude dostatečné množství, skoupený by byly veškeré v tuzemsku zpracované lněné příze velkými závody a na mění tkalce nedostalo by se ničeho.

Československá lnářská komise rozděluje přízi dle schváleného klíče, který zbudován jest na zásadách, že přídělu může dosíci jen ten výrobce, který úcty může prokázati, že od 1. července 1913 do 30. června 1914 pracoval, čímž pro nedostatek příze zameziti se má zřizování nových závodů na úkor stávajících.

Příze přiděluje se v tom poměru, že jeden mechanický stav vyvažuje 5 stavu ručních. Přidělování příze děje se zpravidla čtyřikrát v roce a sice vždy po třech měsících.

Na základě žádostí jednotlivců, o nichž před každým rozdělováním rozhoduje zvláštní censorský sbor, v němž zastoupeni jsou také ruční tkalci, rozděluje Lnářská komise hlášenou přízi tak, že vypočítá množství připadající na jeden stav dle celkového množství hlášené příze. Množství příze není vždy stejné a závisle jest od množství vykoupeného vytřeného lnu pro prádelny.

V klíči, dle něhož dál se sedmý příděl, zaznamenáno jest 246 závodů se 7576 ručními stavy a 150 závodů s 11.013 stavy mechanickými a 5605 stavy ručními. Celkové množství hlášené příze bylo 29.643 kopy, z něhož rozděleno bylo 1410 kop tkalcovským školám, niťárnám, výrobcům tkalounů, koberců nepravidelného přídělu a zbytek 28.233 rozdělen byl tak, že na jeden mechanický stav (rovná se 5ti stavům ručním) přiděleny byly 2 kopy a 5 štučků.

Nedostatečné zaměstnání ručních tkalců (a, i mechanických tkalcoven) odůvodněno jest tím, že dosud odkázání jsme byli pouze na přízi vyrobenou z tuzemské sklizně lnu, která postačí pouze na 12ti až 15ti% využití kapacity našich přádelen. Z toho jest patrno, že lněné příze jest veliký nedostatek. Nyní uvolněn jest a umožněn jest, vzhledem k cenám zahraniční příze, také dovoz z cizozemska a možno konstatovati, že dosti čile se dováží.

Československá lnářská komise zřízená vládním nařízením ze dne 24. června 1920, čís. 421 Sb. z. a n., provádí svoji působnost třemi odbory. V odboru tkalcovském jsou také ruční tkalci zastoupeni. Počet členů komise stanoven jest shora uvedeným nařízením a vzhledem k poměrům doby volajícím po uvolnění veškerého obchodu, k němuž pravděpodobně také v tomto oboru dojde, netřeba počet členů komise rozšiřovati. Kontrolu nad správným rozdílením příze provádějí si tkalci sami se členy komise a úřednictvo komise provádí příděl pouze dle usnesení komise. Seznam ručních tkalců na Jilemnicku s počtem uznaných ručních stavů a na ně přidělené příze od I. do VIII. přídělu jest v ministerstvu obchodu k nahlédnutí vyložen.

Pokud se týče provedení zákona ze dne 12. prosince 1919, č. 29 Sb. z. a n., o úpravě pracovních a mzdových poměrů domácké práce lze sděliti, že přípravné práce pro zřízení Ústřední komise pro domáckou prácí textilní pokročily již tak daleko, že bude tato v nejbližší době ustanovena a zahájí činnost. Průtah v ustavení Komise způsobila namnoze ta okolnost, že některé zájmové organisace přes četné poháňky neodpověděly včas na zaslané dotazníky a některé z nich ještě ani dnes nepodaly návrhu na jmenování členů a náhradníků pro Ústřední komisi.

Co se týče obvodních komisí domácké práce, mohou býti tyto ve smyslu § 22 odst. 1. uvedeného zákona zřizovány teprve, až v život vstoupí Ústřední komise pro to které odvětví domácké práce.

Ministerstvo sociální péče, jsouc si vědomo těžkých poměrů ručních horských tkalců na Jilemnicku a v okresích sousedních, povolilo k žádosti Ústředního svazu pro domácký průmysl v Praze subvenci v obnosu Kč 10.000 — k usnadnění plnění jeho úkolu, zejména jeho podpůrné a pomocné činnosti ve prospěch zaměstnanců při domácké práci a v domáckém průmyslu.

V Praze dne 11. května 1921.

Ministr sociální péče:

Dr. Gruber, v. r.

Ministr obchodu:

Dr. Hotowetz, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP