Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2213.

Interpelace

poslance Nejezchleba-Marchy a společníků

ministru financí

o postupu zemského finančního ředitelství v Brně při placení válečných daní.

Nařízením vlády republiky Československé ze dne 20. dubna 1920, čís. 273 Sb. zák. a nař. bylo k provedení § 22 zákona ze dne 30. ledna 1920, čís. 79 Sb. zák. a nař. ustanoveno, že placení válečné daně za rok 1919 muže se státi 4% státními pokladničními poukázkami republiky Československé, splatnými dne 1. října 1923 a 1. října 1924, jakož i úpisy 4 1/2% státní prémiové půjčky, vydané na základě zákona ze dne 6. února 1920, čís. 85. Sb. zák. a nař.

Vzdor tomu, že toto nařízení celé vlády jest zcela jasné, nepřijímá městský berní úřad ani 4% státní pokladniční poukázky, ani úpisy 4 1/2% státní prémiové půjčky na zaplacení válečné daně, nýbrž přijímá ji pouze do depot, neprovádí však odúčtování, jak ustanovuje nařízení vlády republiky Československé ze dne 30. září 1919, čís. 527 Sb. zák. a nař. v § 1. K odůvodnění tohoto postupu odvolává se městský berní úřad v Brně na jakýsi výnos zemského finančního ředitelství v Brně, kterým prý zastavilo přijímati uvedené státní dluhopisy na zaplacení válečné daně.

Jest nepochybné, že zemské finanční ředitelství v Brně není oprávněno rušiti nařízení celé vlády ze dne 20. dubna 1920, čís. 273 Sb. zák. a nař. a jednalo-li zemské finanční ředitelství na poukaz ministerstva financí, máme za to, že ani ministerstvo financí nebylo oprávněno toto nařízení celé vlády zrušiti; zejména však vytýkáme, že zrušení resp. suspendování tohoto nařízení celé vlády v každém případě mělo býti uveřejněno ve Sbírce zákonů a nařízení. To se nestalo.

Postup, kdy nařízení celé vlády uveřejněná ve Sbírce, zákonů a nařízení, se suspendují vnitřními úředními výnosy, způsobuje v obecenstvu jen zmatek.

Podepsaní dovolují si proto zdvořilý dotaz:

1. Jest správné, že ministerstvo financi zrušilo nařízení vlády ze dne 20. dubna 1920, čís. 273 Sb. zák. a nař. o placení válečné daně státními dluhopisy československými?

2. Proč ministerstvo financí tak učinilo a zda jest si vědomo, že takovýmto libovolným suspendováním výhod, které při upisování státních půjček upisovatelům byly veřejně přislíbeny, podvrací se důvěra občanstva ve vládní sliby a tím již předem podkopává se úspěch každé příští státní půjčky?

3. Jest pan ministr financí ochoten, zjednati okamžitě platnost nařízení vlády ze dne 20. dubna 1920, čís. 273 Sb. zák. a nař. a poukázati státní i městské berní úřady, aby na placení státní daně přijímaly jak 4% státní pokladniční poukázky, tak úpisy 4 1/2% státní prémiové půjčky?

V Praze dne 18. května 1921.

Nejezchleb-Marcha,

Staněk, Sonntág, Malík, Molík, Mach, Vahala, dr. Srdínko, dr. Hnídek, Chlebounová, Dubický, Křemen, Rychtera, Mašata, Vraný, Beran, Bradáč, Tůma, Stodola, Vacula, inž. Botto, Švehla.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP