Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2188.

Návrh

poslanců Fr. Zeminové, Rud. Laubeho, dra Bartoška, J. Pelikána a spol.

stran rychlého provádění rozluky církve od státu a stran zákonitého zrovnoprávnění církví československé a českobratrské s církví římskou.

Rostoucí spory, hlavně mezi příslušníky církve československé a římské, bezradnost vlády a nadržování mnohých úředních orgánů církvi římské nutí nás doporučiti poslanecké sněmovně k přijetí resoluci, stanovící zásady, jichž uplatněním v zákonité formě rozřešeny by byly dnešní náboženské spory a zamezeno zbytečnému překročování zákonů, jichž dosavadní účelnost statistika posledního sčítání lidu popírá.

Navrhují tudíž podepsaní sl. poslanecké sněmovně tuto resoluci k přijetí:

Poslanecká sněmovna Národního Shromáždění československého usnáší se na této resoluci:

1. Návrh posl. dra Bartoška a spol. o rozluce církve od státu budiž ihned vzat za základ jednání a vláda od pořádání anket ať přikročí k spolupráci na stěžejním tomto díle kulturním.

2. Pokud zákonem rozluka církve od státu provedena nebude, nechť rozpočet státu církvi římsko-katolické povolovaný se zmenší v poměru k počtu příslušníků, kteří vystoupením, nebo přestoupením ubyli.

3. Obnosů, z kultu římsko-katolických škrtnutých budiž použito pro úhradu vydání těch církví, jež vystoupením z římsko-katolické vznikly, v tomto případě církve československé a českobratrské.

4. Trváme na zastavení a abolici všech procesů, které vznikly pro rozpory mezi příslušníky církví římsko-katolické a československé, vyplývající ze stávajících zákonů dobově i statisticky neudržitelných.

Důvody:

Četné paragrafy ústavní listiny republiky Československé jasně mluví o naprosté rovnoprávnosti všech náboženských vyznání ve státě. Uvádíme jen §§ 106, 121, 122, 124, 128, 130 atd.

Státní rozpočet ministerstva školství a národní osvěty však v praksi tyto paragrafy popírá a nadržuje církvi římsko-katolické.

Církev československá vznikla speciálně z bývalých příslušníků církve římsko-katolické a logicky má spoluprávo na církevní majetek římsko-katolické církve, platíc na ni do nedávná v různých formách.

Formu zákona o úpravě právních poměrů mezi církvemi ve státě, dokud rozluka státu od církve provedena nebude, navrhujeme současně ve zvláštním návrhu, kde také jednáno jest o používání kostelů, hřbitovů, platech katechetů atd.

Projednání těchto návrhů nijak stát finančně zatěžovati nebude, protože s úbytkem členů jedné církve ubývá i státního příplatku na ni a přechází tento na nově vzniklou církev československou.

Kdyby se přece mimo nadání objevila nutnost nějaké úhrady nákladů, vzniklých z vymezování kompetence jednotlivých církví, nechť uhradí se mimořádnou dávkou, uvalenou na pozemkový majetek církve římskokatolické.

V ohledu formálním navrhujeme přikázání výboru právnímu.

V Praze dne 19. května 1921.

Zeminová, Laube, Dr. Bartošek, Pelikán,

Hrizbyl, Dr. Vrbenský, Tučný, Netolický, Pechmanová, Slavíček, Sladký, Špatný, Trnobranský, Langr, Dr. Franke, Buříval, Dr. Uhlíř, Hrušovský, Stříbrný, Draxl, Drobný.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP