Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2187.

Návrh

poslance Dra Lukavského a soudruhů

na zřízení vědeckého ústavu geofyzikálního.

Obnovením samostatného státu československého vznikly tomuto, četné povinnosti vůči ostatním státům evropským, kterým se nemůže vyhnouti bez úhony na své pověsti jako stát obývaný lidem vysoce kulturním. Takovým úkolem na příklad jest účastniti se oficielně na mezinárodní práci vědecké.

Od r. 1906 působí ve Strasburku ťLa Section de scismologie du Comité International des Recherches ScientifiquesŤ, která má za úkol shromažďovati a organisovati pozorování mikro- a makroseismická celého světa. V tomto středisku veškeré mezinárodní práce seismologické (zemětřasné) bylo zastoupeno bývalé Rakousko, jehož ťÚstřední ústav pro méteorologii a geodynamikuŤ obstarával až do převratu subagendu zmíněného ústavu mezinárodního.

Pohříchu na území našeho státu jest zachována jediná stanice seismická, a to na půdě slovenské. Ze seismicky zajímavých oblastí českých zachovávají se jenom nahodilá pozorování makroseismická, jejichž nepřesné záznamy nedovolují nijakého zpracování.

Podobně leží u nás dosud ladem magnetické proměření území RČS, kterážto věc stejně jako předchozí nemá jenom význam teoretický, ale i praktický, na příklad pro orientaci při dolování, vzduchoplavbě a pod. Okolní státy, zvláště sousední Německo, mají velmi podrobné mapy magnetické. Oblast československá tvoří na takové mapě prázdnou enklávu k malé cti našeho státu, zvláště když příležitostně prováděná měření dávají tušiti četné a zajímavé anomálie.

Mají-li tato soustavná měření, jímž se vyhnouti nemůžeme, býti provedena s úplným zdarem, nelze s jejich prováděním dlouho otáleti. Postupující elektrisace našeho venkova, zajisté k prospěchu státu utěšeně se rozmáhající, vážně ohrožuje provádění přesných měření magnetických. Jest proto nutno zachytiti ještě v poslední chvíli příznivé poměry pro práce, které se jednou provésti musí, čím pak později — tím za podmínek méně příznivých.

Tyto práce bude záhodno spojiti s moderním pozorováním gravimetrickým, které jednak přispívá k bližšímu přírodnímu poznání naší vlasti, jednak dovoluje s největší jistotou usuzovati o podzemních poruchách vrstev geologických a tím napomáhati při vyšetřování ložisek rudních a pod.

Navrhují proto podepsaní, aby vláda co nejdříve zřídila vědecký ústav geofysikální, který by prováděl práce nahoře uvedené. V Rakousku část těchto prací prováděl Centrální ústav pro meteorologii a geodynamiku ve Vídni, podřízený ministerstvu kultu a vyučování; považují proto podepsaní zřízení navrhovaného ústavu v přední řadě za povinnost ministerstva školství a národní osvěty. Za účelem tím budiž vložena do rozpočtu na rok 1922 příslušná položka.

Z toho důvodu budiž předložený návrh postoupen kulturnímu výboru a výboru finančnímu.

V Praze dne 19. května 1921.

Dr. Lukavský,

dr. Hajn, dr. Matoušek, Votruba, Purkyňová, Petrovický, dr. Rašín, dr. Kramář, Mašek, Rosolová, Bergman, dr. Engliš, G. Navrátil, Dyk, ing. Bečka, Zavřel, Špaček, Veverka, inž. L. Novák, dr. Hnídek, dr. Srdínko.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP