Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
2168.
Interpelace
poslance J. V. Najmana, R. Mlčocha, Udržala a soudruhů
ministru zásobování
o nezákonném postupu některých okresních politických správ při rozdělování cukru a j. předmětů.
Dochází nás stále mnoho stížnosti na některé správce politických úřadů do protizákonného postupu jejich při rozdělování cukru, sody, petroleje, mouky atd. Celá řada okresních aprovisací tak na příkl. na Smíchově, v Chrudimi a j. koupila za drahé peníze sodu, pro kterou nemá dnes žádného odbytu a to proto, že soda okresními aprovisacemi přidělovaná jest velice drahá, mnohem dražší než soda, která se dostane ve volném obchodě. Správcové okresních politických úřadů, aby se sody zbavili, vnucují ji obecním aprovisacím proti vůli obcí a tyto opět obchodníkům. Tam, kde obecní aprovisace nechce sodu odebrati, zastavuje se jí příděl cukru do té doby, až sodu odebere.
Rovněž ze Slovenska došly nás stížnosti a to na župana hontského, který na odběru petroleje činí závislým příděl cukru. Mnoho obcí poslalo do Hontu pro cukr. Lidé tito museli mnoho hodin jeti a na konec župan jim cukr vydati odmítl do té doby, až odeberou přidělený, ale neobjednány petrolej. Tím vznikla obcím značná vydání a lid, který tímto jednáním nedostal cukru na svátky Velikonoční, jest velice pobouřen proti naší republice. Pamatujeme se dobře, že mnoho obchodníků bylo odsouzeno pro zadržování potřebného zboží, když činili odběr určitého předmětu závislým na odběru jiného zboží. Máme za to, že platil-li zákon pro obchodníky, musí tím více platiti pro úředníky. Tak jako obchodník vydán jest nebezpečí poklesu cen, po případě tomu, že některé druhy zboží se mu nahromadí a neprodá jich a musí tuto ztrátu nésti, tak také stát, když vrhl se na obchod, musí býti připraven, že jej postihne ztráta a nebo jiné nepříjemnosti a nemůže žádati, aby ztrátu tuto nesli konsumenti a j.
Podepsaní se proto táží pana ministra zásobování:
1. Zná pan ministr tyto případy?
2. Hodlá pan ministr rozkázati, aby podobné případy se neopakovaly?
3. Je ochoten pan ministr pohnati k odpovědnosti ty, kdož protizákonným způsobem vnucovali sodu nebo petrolej a zadržovali příděl cukru tak, jak to učinili správcové politických úřadů na Smíchově, v Chrudimi a župan hontský, kteří tím dopustili se trestného činu?
V Praze dne 19. května 1921.
Najman, Mlčoch, Udržal,
Vávra, Horák, dr. Srdínko, Malypetr, Mašata, Molík, dr. Černý, J. Černý, Vraný, Chlebounová, Anděl, Pastyřík, Beran, Křemen, Nejezchleb-Marcha, inž. Botto, J. Hálek, dr. Hnídek, Vahala.