Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2150.

Odpověď

ministra sociální péče a ministra vnitra

na interpelaci poslanců Jindřicha Trnobranského, Emila Špatného, Fr. Langra a společníků

o nepřístojnostech úřadů při stávce dělnictva fy. Bratří Scheinostové, továrna na klobouky v Rajhradě na Moravě (tisk 1761).

Úředním šetřením bylo zjištěno, že spor v továrně na klobouky firmy Bratří Scheinostové v Rajhradě byl vyvolán vypovězením důvěrnice Kneblové, která ředitele závodu hrubě urazila. Dne 14. ledna zakročil tajemník československého svazu dělnictva textilního se sídlem v Náchodě, Tučný z Brna, u firmy a žádal, aby Kneblová byla zpět přijata, jinak že dělnictvo práci opustí. Jelikož nedošlo k dohodě, opustilo 149 dělníků 18. ledna ráno práci, ačkoliv firma je dříve upozornila, že tímto postupem rozvážou sami pracovní poměr. Firma odevzdala pak mzdu a průkazy těchto dělníků na obecní úřad, oznámila to stávkujícím 20. ledna vybubnováním a zároveň ohlásila, že přijímá nové dělníky. Na to předložil sekretariát dělnictva firmě nové požadavky mzdové a současně obrátil se na živnostenský inspektorát I. v Brně se žádostí o intervenci. Přes veškeré úsilí tohoto úřadu setrvala firma na svém stanovisku, že dělnictvo ujednanou kolektivní smlouvu nedodrželo, opuštěním práce samo pracovní poměr zrušilo, a odepřela jakékoliv vyjednávání se zástupci dělnictva, při čemž poukazovala na to, že pro zboží není vůbec odbytu, že skladiště její jsou přeplněna a že jenom s ohledem na dělnictvo zaměstnávala dosud více dělníků nežli hospodářsky a technicky bylo možno.

Práce v závodě nebyla nijak stávkou přerušena, ježto 12 mužských a 4 ženské síly stávky se nezúčastnilo a hned 12. ledna se celkem 138 dělníků přihlásilo do práce, mezi těmi 56 ze stávkujících. Při šetření 29. m. m. bylo v továrně celkem zaměstnáno 108 dělníků, mezi těmi 60, kteří při zahájení stávky práci opustili.

Pokud mezd před stávkou se týče, bylo ze mzdových knih zjištěno, že při plném pracovním týdnu mužští dělníci vydělávali nejméně 112 K až 155 K a 210 K, ženské síly 83 až 107 K týdně.

Firma prohlásila, že nenutí žádného dělníka, aby vystoupil ze svazu dělnictva textilního a že její postup nelze vykládati jako snahu po pokoření dělnictva.

Od té doby nastal v závodě úplný klid, takže není příčiny k úřednímu zakročení.

Pokud se týče asistence četnické, sděluje se toto:

Protože firma okresní politické správě telefonicky a písemně hlásila, že jsou obavy před porušením veřejného klidu a pořádku se strany stávkujících, poukázala okresní politická správa v Hustopeči velitelství četnické stanice v Rajhradě, aby k udržení klidu a pořádku učinila potřebné opatření.

Působnost okresní politické správy v Hustopeči jakožto úřadu bezpečnostního a četnické stanice směřovala výhradně jen k udržování veřejného pokoje a řádu. Kromě shora zmíněného všeobecného poukazu neobdrželo četnictvo v Rajhradě vůbec žádných rozkazů.

Pokud při stávce byl zachován veřejný klid a pořádek, nebylo důvodu, aby četnictvo zakročovalo. Na četnické stanici v Rajhradě nenastala žádná změna po celou dobu stávky, případně výluky. Stanice nebyla ani o jednoho muže sesílena a také do závodu nebyla žádná asistence vyslána a není tedy potřebí ji odvolávati.

V Praze dne 5. května 1921.

Ministr sociální péče

Dr. Gruber, v. r.

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP